Skype występuje przeciwko odcinaniu przez operatorów dostępu do technologii VoIP

Firma Skype naciska na instytucje sprawujące nadzór nad europejskimi operatorami komórkowym, aby interweniowały w sprawie odcinania dostępu do możliwości dzwonienia przez Internet.

Dzięki odpowiednim aplikacjom użytkownicy smartfonów mogą korzystać z dobrodziejstw jakie niesie technologia VoIP (Voice over Internet Protocol - technologia cyfrowa umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych). Niestety operatorzy komórkowi nie są jej przychylni. Warto przy tej okazji przypomnieć chociażby, że kilka miesięcy temu niemiecka sieć T-Mobile zabroniła swoim klientom korzystania z takiego rozwiązania. Spotkało się to z nieprzychylną reakcją komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, Viviane Reding, która ostrzegła tydzień temu T-Mobile, że nie będzie tolerowała tego typu działań.

"Dyskryminacja serwisów Voice-over-IP przez operatorów nie może być tolerowana przez krajowe organy regulacyjne" - powiedziała Viviane Reding.

Jak przekonuje unijna komisarz ds. konkurencji, Neelie Kroes, jej departament prowadzi od początku 2008 roku monitoring działań operatorów sieci komórkowych przyglądając się czy respektują oni prawa jakie przysługują serwisom zapewniającym połączenia telefoniczne za pośrednictwem Internetu. Przyznała jednak, że formalnie nie rozpoczęto jeszcze ani jednego śledztwa antymonopolowego.

Nasza Redakcja przetestowała i wybrała najlepsze nawigacje - zobacz ranking!

Nowość: najlepsze nawigacje z redakcyjnego rankingu możesz kupić w naszym sklepie. Sprawdź!