Skype współpracuje z ONZ

Pracownicy organizacji humanitarnych w najbardziej odległych częściach świata otrzymali tani sposób komunikowania się ze znajomymi, przyjaciółmi i rodzinami. Jest on efektem partnerstwa pomiędzy wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i firmą Skype.

Wersja programu Skype dla UNHCR zapewnia zarówno darmowe jak i tanie połączenia głosowe oraz wideo przez internet, nawet przy wolnym łączu. To umożliwi łączność w niektórych najbardziej odległych częściach świata oraz obniży koszty połączeń prywatnych, za które pracownicy muszą płacić sami.

Nowy program został przetestowany w Iraku, Sudanie, Afganistanie i jest obecnie dostępy dla 1 000 pracowników stacjonujących w odległych lokacjach. Do 2011 roku, liczba obsługiwanych ma wynosić 3 000, czyli 80 proc. pracowników UNHCR w różnych miejscach na świecie.

Skype dla UNHCR projektuje również system komunikacyjny, który pomoże uchodźcom w dotarciu do ich rodzin i przyjaciół poza granicami. Będzie on także używany przy różnych operacjach, jak repatriacje, przesiedlenia i łączenie rodzin.

Skype usunął niektóre najtrudniejsze do pokonania bariery komunikacyjne, z którymi borykaliśmy się w tych miejscach - powiedział Antonio Guterres, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców. Będzie to z korzyścią nie tylko dla pracowników UNHCR i ich rodziny w domu, ale potencjalnie dla dziesiątek milionów uchodźców i innych osób przesiedlonych.

Skype zaczął również kampanię w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat operacji UNHCR i pomaga zbierać fundusze. Będzie dostarczać wiadomości do podłączonych użytkowników i zachęcać ich do dotacji.