Skype: widerozmowy w HD

Użytkownicy komunikatora Skype mogą nawiązywać połączenia wideo w wysokiej rozdzielczości - wystarczy kamera internetowa HD oraz oczywiście łącze internetowe o odpowiedniej przepustowości. Producent oprogramowania poinformował też, że w 2010 r. do sprzedaży trafią modele telewizorów HD z wbudowanym Skype'm.

Skype: widerozmowy w HD

Do pobrania:

Możliwość nawiązywania połączeń wideo w jakości HD została dodana do wersji Skype'a noszącej numer 4.2, obecnie znajdującej się w fazie beta (jest ona od początku grudnia 2009 r. dostępna dla użytkowników systemów Windows). Producent Skype'a nie zdradzał się wówczas z tą funkcją, być może by ogłosić ją niemal w przeddzień Consumer Electronics Show 2010.

Za pośrednictwem komunikatora będzie można prowadzić wideorozmowy w rozdzielczości 720 p (1280 x 720 pikseli, 30 klatek na sekundę).

W trakcie targów CES zaprezentowane zostaną modele kamer internetowych skonstruowanych z myślą o Skype. Urządzenia mają być same w sobie zdolne do przetwarzania sygnału wideo, co ma eliminować potrzebę posiadania wydajnego procesora w komputerze.

Jedną z takich kamer ma być FV Touchcam N1 (produkowana przez firmę FaceVision), która w sprzedaży znajdzie się w lutym w cenie ok. 100 USD. Swoje propozycje przedstawi też In Store Solutions, której kamery Freetalk HD Pro i HD Pro Plus będą dostępne od marca.

Jeśli chodzi o wytwórców telewizorów, których sprzęt zostanie wyposażony w komunikator, to potwierdzona została współpraca Skype'a z koncernami Panasonic i LG. Oprogramowanie znajdzie się w telewizorach Panasonic Viera z serii VT i G o przekątnej do 65 cali. LG planuje dodać Skype'a do 26 modeli produkowanych przez siebie plazm i LCD. Wiadomo, że telewizory Viera nie zostaną wyposażone w kamery - Panasonic będzie oferował te akceroria oddzielnie (firma zapowiedziała, że przygotowała już kamerę specjalnie przeznaczoną do komunikacji przez Skype).

Telewizory HD o takiej funkcjonalności najprawdopodobniej zostaną wystawione na CES, a realny termin ich rynkowej premiery to połowa 2010 r.

Josh Silverman, prezes Skype, mówi: "Nasza współpraca z firmą Panasonic jest dla nas niezwykle ekscytująca, ponieważ telewizory są logiczną i naturalną platformą komunikacji. Drzemie w nich potencjał, aby obok bycia centrum domowej rozrywki, stały się również centrum komunikacji."

Jak informuje Skype, ok. 30 % wszystkich połączeń nawiązywanych za pośrednictwem oprogramowania spółki wykorzystuje transmisje wideo.

Więcej informacji: Skype