Skype: projekt Wenecja, czyli... Joost

Twórcy Skype'a - Janus Friis i Niklas Zennstrom - ustalili wreszcie nazwę dla swojego nowego projektu. Znany wcześniej pod nazwą kodową The Venice Project serwis udostępniający w sieci materiały wideo będzie nazywał się Joost. Uprzedzając dociekliwych.... Joost nie ma żadnego znaczenia w ani w języku szwedzkim, ani duńskim (ojczystych językach twórców).

Więcej na temat nowego pomysłu twórców Kaazy i Skype'a pisaliśmy już wcześniej w artykule "Kolejna rewolucja twórców Skype". Tym razem Duńczyk i Szwed wzięli na celownik przemysł filmowy i telewizyjny. Celem projektu Joost jest stworzenie systemu dystrybucji materiałów wideo w Internecie (mogą z niego korzystać np. kablówki). Aby to zapewnić, firma będzie bazowała na dobrze już poznanej technologii peer-to-peer, która z powodzeniem sprawdziła się wcześniej w programach Kaaza i Skype.

Skype: projekt Wenecja, czyli... Joost

Joost

Joost zamierza połączyć najlepsze funkcje telewizji oraz komputera i Internetu - serwis ma być nie tylko przyjazny użytkownikowi, ale także oferować bardzo szeroką funkcjonalność. Joost będzie pozwalał oczywiście na wybór oglądanego kanału, a także będzie zapewniał dostęp do interesującego użytkownika programu o dowolnej porze, dając również możliwość przewijania oglądanego materiału. Obecnie trwa nabór beta testerów.

Firma ma siedzibę w Luksemburgu. Jej założyciele zdradzili, że będzie ona finansowana z reklam.

Oficjalna witryna Joost.