Skype ma w Polsce 1,4 mln użytkowników

Gemius pracuje nad nową aplikacja, która zastąpi dotychczasową o nazwie netPanel, która zainstalowana na komputerach panelistów śledziła ich zachowanie w sieci. Nowy program będzie w stanie sprawdzić, z jakich aplikacji korzysta internauta. W efekcie w rankigu komunikatorów pojawi się Skype, którego liczba użytkowników była dotychczas owiana tajemnicą.

Mówiło się, że ze Skype'a korzysta nawet około trzech milionów polskich internautów. Były to szacunki na podstawie ilości pobrań tej aplikacji.

Na wczorajszej konferencji "Rok badania Megapanel PBI/Gemius - nowa jakość w planowaniu Internetu" Piotr Ejdys, prezes Gemius, przedstawił wyniki dla Skype'a za listopad 2005 roku. Są półoficjalne, ponieważ nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Radę Badania PBI.

Dotychczas badanie aplikacji Megapanel obejmowało jedynie te komunikatory, które zainstalowały audyt site-centric, co eliminowało z rankingu Skype'a. Nowa aplikacja przygotowana przez Gemius będzie mogła podać wyniki również dla takich komunikatorów, które nie mają zainstalowanego mechanizmu audytującego. Trwają testy następcy netPanel, tymczasem wiadomo, że ze Skype korzystało w listopadzie około 1,4 mln internautów. Piotr Ejdys, prezes Gemius S.A. powiedział, że "ten wynik jest zbieżny z wynikami z trzech innych zewnętrznych źródeł, które mówiły, jak popularny jest Skype w Polsce".

Nowa aplikacja Gemiusa będzie też mogła identyfikować, odtwarzacze multimedialne, z jakich korzystają polscy internauci. -Kolejne mierzone aplikacje będziemy dobierać starannie, by nie być potencjalnym źródłem informacji dla takich organów państwa jak CBŚ, które byłyby zainteresowane poziomem wykorzystania nielegalnego oprogramowania w Polsce - zażartował Piotr Ejdys.

Poniżej prezentujemy wyniki objętych badaniem site-centric komunikatorów za miesiąc listopad tak, by możliwe było ich porównanie z wynikiem Skype'a za ten sam okres.