Skype - jest nowa wersja!

Pojawiła się nowa wersja komunikatora głosowego Skype - oznaczona numerem 1.0.0.106. Nowa edycja przynosi kilka ciekawych innowacji - m.in. nowe opcje konfigurowania zaszyfrowanego protokołu HTTPS oraz SOCKS5. Skype'm powinni się zainteresować wszyscy ci, którzy lubią sobie pogadać, a nie lubią za to płacić - program umożliwia prowadzenie darmowych, nielimitowanych rozmów, zapewniając przy tym dużo wyższą, niż w przypadku tradycyjnych rozmów telefonicznych, jakość połączenia. Aplikacja jest idealną propozycją dla osób, które chciałyby np. złożyć życzenia świąteczne krewnym z całego świata, bez ponoszenia horrendalnych kosztów.

Skype - jest nowa wersja!
Obecnie obserwujemy prawdziwą eksplozję popularności komunikatorów głosowych - ale pamiętać trzeba, że to właśnie Skype był pierwszym programem, umożliwiającym internautom łatwe i darmowe prowadzenie rozmów głosowych, który zyskał masową popularność. Co więcej, program ten pozostaje zdecydowanym liderem w tym sektorze - do tej pory ze stronyhttp://www.Skype.com pobrało go ponad 38 mln osób!

Warto w tym miejscu wspomnieć, że do korzystania ze Skype nie jest wcale potrzebne szczególnie szybkie łącze - jego producent zapewnia (a praktyka to potwierdza), że program poprawnie działa nawet na połączeniach dial-up (56 kbps). Komunikator znakomicie radzi sobie również z obsługą połączeń konferencyjnych - tzn. rozmów, w których udział bierze trzech (lub więcej) rozmówców. Co więcej, jeśli w danej chwili nie mamy ochoty rozmawiać 'głosowo', Skype oferuje również możliwość klasycznego, tekstowego komunikowania się.

Darmowe, nielimitowane rozmowy

Skype - jest nowa wersja!

Skype - okno połączenia konferencyjnego

Jednym z najważniejszych atutów Skype'a jest fakt, iż komunikator ten jest darmowy - jedyny koszt, jaki ponosimy podczas korzystania z niego, to opłata za łącze. Dzięki temu aplikacja stanowi interesującą alternatywę dla telefonu stacjonarnego - nierozsądne wydaje się np. dzwonienie do mieszkającego na drugim końcu Polski (lub świata) kolegi, skoro można zainstalować Skype i konferować za darmo (szerzej o programie oraz tym, jak z niego korzystać, pisaliśmy kilka miesięcy temu, w tekście "Skype: surfuj i... rozmawiaj za darmo").

Warto również przypomnieć, że firma Skype niedawno rozszerzyła swoją ofertę o usługę SkypeOut, umożliwiającą dzwonienie z komputera na telefony stacjonarne i komórkowe. Za korzystanie ze SkypeOut trzeba co prawda płacić - ale zdecydowanie mniej, niż za podobne usługi życzą sobie 'tradycyjni' operatorzy telekomunikacyjni (więcej informacji o SkypeOut - w tym m.in. szczegółowy opis i test usługi - znajdziecie w tekście "SkypeOut: To działa!")

Co nowego w Skype 1.0.0.106?

Wymagania systemowe

Do korzystania ze Skype potrzebny jest komputer PC pracujący pod kontrolą systemu Windows 2000 lub XP i wyposażony w procesor taktowany zegarem 400 MHz, co najmniej 128 MB pamięci RAM, ok. 10 MB wolnej przestrzeni dyskowej, karta dźwiękowa, głośniki i mikrofon oraz połączenie z Internetem ("wdzwaniane" lub stałe). Skype dostępny jest również w wersjach dla systemów Linux i Mac OS X. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej.

W najnowszym wydaniu programu - oznaczonym symbolem 1.0.0.106 - dodano nowe opcje konfiguracji zaszyfrowanego protokołu HTTPS oraz SOCKS5, a także poprawiono funkcjonowanie połączeń. Nowa edycja jest także wolna od niebezpiecznego błędu, występującego w Skype 1.0.0.97 i wcześniejszych (usuniętego go już w wersji 1.0.0.100) - umożliwiał on zdalnemu użytkownikowi wywołanie na zaatakowanej maszynie błędu przepełnienia bufora i uruchomienie na niej dowolnego kodu (o problemie pisaliśmy w tekście "Załatano groźną dziurę w Skype").

Z naszego serwisu FTP można już pobrać najnowszą wersję komunikatora:

Skype 1.0.0.106 dla Windows

Skype 0.92.0.12 dla Linuksa

Edycja dla systemu Linux jest wciąż w fazie testów - dlatego producent nie gwarantuje bezawaryjnego działania programu.

Więcej informacji:

http://www.skype.com