Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Skype - jest nowa wersja!

Pojawiła się nowa wersja komunikatora głosowego Skype - oznaczona numerem 1.0.0.106. Nowa edycja przynosi kilka ciekawych innowacji - m.in. nowe opcje konfigurowania zaszyfrowanego protokołu HTTPS oraz SOCKS5. Skype'm powinni się zainteresować wszyscy ci, którzy lubią sobie pogadać, a nie lubią za to płacić - program umożliwia prowadzenie darmowych, nielimitowanych rozmów, zapewniając przy tym dużo wyższą, niż w przypadku tradycyjnych rozmów telefonicznych, jakość połączenia. Aplikacja jest idealną propozycją dla osób, które chciałyby np. złożyć życzenia świąteczne krewnym z całego świata, bez ponoszenia horrendalnych kosztów.

Skype - jest nowa wersja!
Obecnie obserwujemy prawdziwą eksplozję popularności komunikatorów głosowych - ale pamiętać trzeba, że to właśnie Skype był pierwszym programem, umożliwiającym internautom łatwe i darmowe prowadzenie rozmów głosowych, który zyskał masową popularność. Co więcej, program ten pozostaje zdecydowanym liderem w tym sektorze - do tej pory ze stronyhttp://www.Skype.com pobrało go ponad 38 mln osób!

Warto w tym miejscu wspomnieć, że do korzystania ze Skype nie jest wcale potrzebne szczególnie szybkie łącze - jego producent zapewnia (a praktyka to potwierdza), że program poprawnie działa nawet na połączeniach dial-up (56 kbps). Komunikator znakomicie radzi sobie również z obsługą połączeń konferencyjnych - tzn. rozmów, w których udział bierze trzech (lub więcej) rozmówców. Co więcej, jeśli w danej chwili nie mamy ochoty rozmawiać 'głosowo', Skype oferuje również możliwość klasycznego, tekstowego komunikowania się.

Darmowe, nielimitowane rozmowy

Skype - jest nowa wersja!

Skype - okno połączenia konferencyjnego

Jednym z najważniejszych atutów Skype'a jest fakt, iż komunikator ten jest darmowy - jedyny koszt, jaki ponosimy podczas korzystania z niego, to opłata za łącze. Dzięki temu aplikacja stanowi interesującą alternatywę dla telefonu stacjonarnego - nierozsądne wydaje się np. dzwonienie do mieszkającego na drugim końcu Polski (lub świata) kolegi, skoro można zainstalować Skype i konferować za darmo (szerzej o programie oraz tym, jak z niego korzystać, pisaliśmy kilka miesięcy temu, w tekście "Skype: surfuj i... rozmawiaj za darmo").

Warto również przypomnieć, że firma Skype niedawno rozszerzyła swoją ofertę o usługę SkypeOut, umożliwiającą dzwonienie z komputera na telefony stacjonarne i komórkowe. Za korzystanie ze SkypeOut trzeba co prawda płacić - ale zdecydowanie mniej, niż za podobne usługi życzą sobie 'tradycyjni' operatorzy telekomunikacyjni (więcej informacji o SkypeOut - w tym m.in. szczegółowy opis i test usługi - znajdziecie w tekście "SkypeOut: To działa!")

Co nowego w Skype 1.0.0.106?

Wymagania systemowe

Do korzystania ze Skype potrzebny jest komputer PC pracujący pod kontrolą systemu Windows 2000 lub XP i wyposażony w procesor taktowany zegarem 400 MHz, co najmniej 128 MB pamięci RAM, ok. 10 MB wolnej przestrzeni dyskowej, karta dźwiękowa, głośniki i mikrofon oraz połączenie z Internetem ("wdzwaniane" lub stałe). Skype dostępny jest również w wersjach dla systemów Linux i Mac OS X. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej.

W najnowszym wydaniu programu - oznaczonym symbolem 1.0.0.106 - dodano nowe opcje konfiguracji zaszyfrowanego protokołu HTTPS oraz SOCKS5, a także poprawiono funkcjonowanie połączeń. Nowa edycja jest także wolna od niebezpiecznego błędu, występującego w Skype 1.0.0.97 i wcześniejszych (usuniętego go już w wersji 1.0.0.100) - umożliwiał on zdalnemu użytkownikowi wywołanie na zaatakowanej maszynie błędu przepełnienia bufora i uruchomienie na niej dowolnego kodu (o problemie pisaliśmy w tekście "Załatano groźną dziurę w Skype").

Z naszego serwisu FTP można już pobrać najnowszą wersję komunikatora:

Skype 1.0.0.106 dla Windows

Skype 0.92.0.12 dla Linuksa

Edycja dla systemu Linux jest wciąż w fazie testów - dlatego producent nie gwarantuje bezawaryjnego działania programu.

Więcej informacji:

http://www.skype.com