Skype: Za 5 - 7 lat wszyscy będą rozmawiać za darmo

-$ W najbliższym czasie będziemy szli w kierunku upraszczania Skype'a, bo przy rosnącej liczbie intarnautów coraz więcej jest osób, które potrzebują produktu banalnego, który będą mogły obsłużyć bez posiadania specjalnego doświadczenia w sieci$ - zapowiedział Michał Kostrzewa, przedstawiciel Skype na Polskę na dzisiejszym spotkaniu prasowym. Przedstawił na nim możliwości nowej wersji aplikacji 2.5 w wersji beta, której finalna postać zostanie udostępniona w ciągu najbliższych tygodni.

- Jesteśmy bardzo dumni z liczby 100 milionów użytkowników i mamy nadzieję, że nadejdzie taki dzień, gdy będziemy ich mieli miliard - powiedział Michał Kostrzewa, przedstawiciel Skype na Polskę. Najbardziej naturalnym dla ludzi sposobem komunikowania się jest głos - podkreślił. - Dotychczas komunikacja za pośrednictwem internetu była głównie tekstowa. Jej nienaturalność ludzie próbowali sobie umilić dodając emotikony w postaci różnych uśmieszków, ale to wciąż nie było to. Sądzimy, że przyczyną popularności Skype'a jest właśnie możliwość komunikacji głosowej za niewielką cenę lub zupełnie bezpłatnie.

Michał Kostrzewa przyznał, że po kolejnych wersjach Skype'a nie można spodziewać się takich przełomowych udoskonaleń jak wideorozmowy, jednak nawet te mniej przełomowe modyfikacje mogą być dla użytkowników interesujące.

Zauważył, że wiele osób, które zarejestrowały się jako użytkownicy Skype, nie jest lojalnych wobec tej aplikacji. - Wiele osób słyszy o Skypie, decyduje się na jego instalację, ale nie jest w stanie w krótkim czasie zapełnić listy kontaktów, więc nie ma do kogo dzwonić - zauważył. Jednym ze środków zaradczych ma być właśnie nowa funkcja, która oparta jest na współdzielonych kontaktach. W skrócie: znajomi naszych znajomych udostępniają nam swoje kontakty, dzięki czemu nasza lista kontaktów może się szybko rozrastać.

Skype: Za 5 - 7 lat wszyscy będą rozmawiać za darmo

Michał Kostrzewa, Skype

Zdaniem przedstawiciela Skype'a, w Polsce jest obecnie ponad 5 mln zarejestrowanych użytkowników. - Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, ilu z nich to aktywni użytkownicy, bo powstaje pytanie, kto to jest aktywny użytkownik: czy ten, który choć raz gdzieś zadzwonił czy ten, który przyjął choć jedną wiadomość tekstową. Moim zdaniem około połowa z 5 mln zarejestrowanych użytkowników jest aktywna, czyli choć raz w ciągu miesiąca zalogowała się do Skype'a.

Przypomnijmy, że według nieoficjalnych wyników Megapanelu PBI/Gemius za listopad 2005, Skype ma w Polsce około 1,4 mln użytkowników.

Jednym z priorytetów Skype'a jest wejście na rynek mobilny. Już teraz jednym z ważnych źródeł przychodów firmy jest usługa Skype Zone, dzięki której za 7 USD miesięcznie użytkownicy na całym świecie mogą za darmo rozmawiać z kilkudziesięciu tysięcy hot spotów. Spółka liczy też na przychody z usługi personalised Skype, która umożliwia pobieranie dzwonków i utworów na Skype'a.

Zdaniem Kostrzewy już za 5 - 7 lat każdy będzie mógł rozmawiać za darmo lub po opłaceniu stałej opłaty. - Cały nasz wysiłek idzie więc obecnie w opracowanie nowych modeli e-commerce takich jak "pay-per-call" czy "pay-per-lead", by nie obudzić się w sytuacji, gdy sam fakt, że Skype jest za darmo, nie będzie stanowił żadnej przewagi nad innymi usługami telekomunikacyjnymi.

Około 4% z użytkowników Skype'a w Polsce korzysta z płatnych usług. SkypeIn używa kilka tysięcy Polaków.

Obecnie dziennie na całym świecie rejestruje się około 200 tys. nowych użytkowników Skype'a. W ubiegłym tygodniu zarejestrował się stumilionowy użytkownik. Od momentu udostępnienia pierwszej wersji Skype'a w 2003 roku, pobrano go ponad 290 mln razy.

Skype 2.5 Beta

- możliwe jest połączenie się z numerami stacjonarnymi oraz komórkowymi na całym świecie dzięki możliwości wyboru kraju z listy zamieszczonej w menu;

- wprowadzono opcję odnawiania kredytu na rozmowy z telefonami komórkowymi i stacjonarnymi, obecnie możliwe są płatności w 15 walutach;

- umożliwiono wysyłanie wiadomości SMS do każdego miejsca na świecie wprost ze Skype. Michał Kostrzewa zaznaczył, że tej usługi nie Skype nie będzie w Polsce szczególnie promował, gdyz w odróżnieniu od innych krajów polscy użytkownicy mają możliwość wysyłania SMSów za pośrednictwem bezpłatnych bramek. Koszt 1 SMS wysłanego ze Skype'a wynosi 19 groszy;

- uproszczono prowadzenie i przeglądanie rozmów z listą kontaktów pobraną z programu Outlook, wzbogacono rozmowy konferencyjne;

- umożliwiono dodawanie grup kontaktów do kont przyjaciół oraz członków rodziny, co pomaga im w szybszym wdrożeniu się oraz pełniejszej obsługi Skype;

- uproszczono rejestrację z trzech do jednego kroku.

- zgrywanie nowych dostępnych wersji Skype można zautomatyzować, podobnie jak monitorowanie i naprawę problemów.

***

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo - rozmowy z Michałem Kostrzewą.