Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Skype: Polska centrum ekspansji na Europę

Producent popularnego komunikatora internetowego Skype oficjalnie otworzył swój oddział w Polsce. Szefem krajowego biura został Michał Kostrzewa. Polska jest dla spółki Skype strategicznym rynkiem, jako że liczba użytkowników komunikatora w naszym kraju ustępuje jedynie USA i Chinom. Przedstawiciele firmy zapowiadają wprowadzenie nowych usług i ostrą konkurencję z polskimi rozwiązaniami.

Skype: Polska centrum ekspansji na Europę
Polska stanowi dla Skype'a największy rynek usług komunikacji internetowej w całej Europie. Jak wskazują dane spółki, w naszym kraju z komunikatora Skype korzysta ok. zarejestrowanych 3,5 mln użytkowników (dla porównania Gadu Gadu ma ok. 4,5 mln real users, Tlen ponad 750 tys. - dane za wrześniowymi wynikami megapanelu). Polscy użytkownicy na pewno mogą spodziewać się nowych produktów, budowania społeczności, a zatem wszystkiego, co się kręci wokół Onet-Skype - zaznaczył Janusz Leszczyński, zajmujący się PR polskiego oddziału Skype - Nie chodzi tylko o promowanie samego użycia komuniaktora, ale i o rozbudowywanie społeczności, deweloperów, producentów hardware'u. Skype to przecież wielki ekosystem.

Jak wskazują przedstawiciele spółki, Skype w najbliższym czasie zamierza uruchomić na polskim rynku nowe produkty. Będą to rozwiązania konkurencyjne do tego, co proponują polskie komunikatory - odpowiedział lakonicznie Janusz Leszczyński - Mogę powiedzieć, że będą to z pewnością usługi przewyższające swoją jakością produkty konkurencji. Na szczegóły jednak trzeba poczekać.

Nie udało nam się również uzyskać informacji, czy nowe usługi pojawią się jeszcze w tym roku, czy dopiero w 2006.

Skype traktuje polski rynek bardzo poważnie - podkreślił prezes i współtwórca Skype, Niklas Zenströmm - Polscy internauci są doświadczeni i wymagający. Pod względem liczy użytkowników Polska jest dla Skype największym rynkiem po Stanach Zjednoczonych i Chinach. Dlatego zależy nam na dostarczeniu jak najlepszej jakości usług jak najszerszemu gronu użytkowników.

Polski przyczółek wyłącznie z Onetem

Krajowy oddział Skype'a to na razie niewielkie biuro. Szefuje mu Michał Kostrzewa, wcześniej związany z Polkomtelem i spółką eTel Polska. Poza nim dla polskiego Skype'a pracują osoby zajmujące się Public Relations.

Jak na razie spółka nie przewiduje współpracy z innymi portalami poza Onetem. Przypomnijmy, że Skype podpisał umowę z krakowskim portalem w czerwcu br. Pracujemy i będziemy dalej pracować z Onetem - wyjaśnił Janusz Leszczyński - To, na jak długi okres czasu podpisaliśmy umowę nie jest ważne. Istotne jest natomiast to, co się teraz dzieje i będzie się działo w przyłości.

Skype nie przewiduje prowadzenia w Polsce specjalnej kampanii reklamowej związanej z otwarciem polskiego oddziału spółki. Jak na razie sami użytkownicy w skuteczny sposób promują produkt. Będziemy co prawda w dłuższej perspektywie prowadzić jakieś działania marketingowe. Temu ma właśnie służyć współpraca z Onetem. Nie widzimy jednak potrzeby prowadzenia stricte reklamowej kampanii - wskazał przedstawiciel Skype Polska.

Globalny Skype

Przypomnijmy, że Skype został założony w 2002 przez Niklasa Zenströmma i Janusa Friisa - pionierów systemów P2P. Stworzony przez nich komunikator pozwala użytkownikom na całym świecie na wykonanywanie nieograniczonej ilości darmowych rozmów. Oprogramowanie Skype jest kompatybilne z systemami Windows, Linux, MacOS X oraz komputerami pocket PC.

Skype rozpoczął równiez budowanie społeczności swoich użytkowników. Przez ponad dwa lata istnienia Skype zyskał ponad 67 milionów użytkowników w 225 krajach, a jego społeczność powiększa się o 185 tys. użytkowników dziennie. Jak wskazuje spółka, dotychczas użytkownicy Skype rozmawiali łącznie przez ponad 17 miliardów minut. Komunikator istnieje w 27 wersjach językowych, a stronahttp://www.skype.com w 23 wersjach.

Jacek Świderski, członek zarządu o2.pl

Otwarcie biura przez Skype w Polsce utwierdza nas w tym, że wybraliśmy dobry rynek na ekspansję. Skype w przeciwienstwie do Tlenu czy GG nie pozwala zbadać liczby swoich

użytkowników przez niezależny instytut. Stoimy na stanowisku, że wyniki badań, w których nie podana jest metodologia

i brak jest pewności co do rzetelności pomiaru, należy wyrzucić do kosza przed przeczytaniem.