'Skulls' - błąd, a nie trojan?

Firma F-Secure poinformowała wczoraj o wykryciu trojana, atakującego telefony komórkowe działające pod kontrolą systemu Symbian. Doniesienia te poddaje jednak w wątpliwość producent Symbiana - jego zdaniem, przyczyną kłopotów może być błąd programu, w którym jakoby ukrywa się 'Skulls'.

Mowa tu o aplikacji Extended Theme Manager - według wczorajszego komunikatu F-Secure, zawiera ona trojana (roboczo nazwanego 'Skulls'), który ogranicza funkcjonalność 'zarażonego' telefonu do możliwości nawiązywania i odbierania połączeń głosowych (niemożliwe jest uruchomienie jakiejkolwiek aplikacji). Pisaliśmy o tym szerzej wczoraj, w tekście "Groźny trojan atakuje komórki".

Okazało się jednak, iż możliwe jest, że przyczyną problemów nie jest wcale trojan, lecz po prostu błąd w programie Extended Theme Manager - taką hipotezę wysunął producent systemu Symbian OS (firma Symbian). Rzecznik firmy przyznał, że firma bada sprawę i informacja o prawdziwej przyczynie problemu zostanie podana tak szybko, jak będzie to możliwe. Przedstawiciel Symbian powiedział również, że firma skontaktowała się już z właścicielami stron internetowych, oferujących możliwość pobrania Extended Theme Manager i poprosiła ich o usunięcie problematycznej aplikacji.