Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

'Skulls' - błąd, a nie trojan?

Firma F-Secure poinformowała wczoraj o wykryciu trojana, atakującego telefony komórkowe działające pod kontrolą systemu Symbian. Doniesienia te poddaje jednak w wątpliwość producent Symbiana - jego zdaniem, przyczyną kłopotów może być błąd programu, w którym jakoby ukrywa się 'Skulls'.

Mowa tu o aplikacji Extended Theme Manager - według wczorajszego komunikatu F-Secure, zawiera ona trojana (roboczo nazwanego 'Skulls'), który ogranicza funkcjonalność 'zarażonego' telefonu do możliwości nawiązywania i odbierania połączeń głosowych (niemożliwe jest uruchomienie jakiejkolwiek aplikacji). Pisaliśmy o tym szerzej wczoraj, w tekście "Groźny trojan atakuje komórki".

Okazało się jednak, iż możliwe jest, że przyczyną problemów nie jest wcale trojan, lecz po prostu błąd w programie Extended Theme Manager - taką hipotezę wysunął producent systemu Symbian OS (firma Symbian). Rzecznik firmy przyznał, że firma bada sprawę i informacja o prawdziwej przyczynie problemu zostanie podana tak szybko, jak będzie to możliwe. Przedstawiciel Symbian powiedział również, że firma skontaktowała się już z właścicielami stron internetowych, oferujących możliwość pobrania Extended Theme Manager i poprosiła ich o usunięcie problematycznej aplikacji.