Skomputeryzowana Estonia

Estonia jest liderem w dziedzinie Internetu w Europie Środkowej i Wschodniej. 40% Estończyków korzysta regularnie z Internetu, a wszystkie szkoły są skomputeryzowane i mają dostęp do Sieci.

W listopadzie 2001 r. na 10 tys. mieszkańców tego kraju 356 miało połączenie z Internetem (w Polsce – 131). W Europie lepsi pod tym względem od Estończyków byli jedynie Islandczycy, Finowie, Szwedzi, Szwajcarzy i Brytyjczycy.

Estonia w błyskawicznym tempie buduje, planowane również w Polsce, „społeczeństwo informacyjne”. Rząd już od ponad roku pracuje korzystając z Sieci, a w przyszłorocznych wyborach Estończycy będą mogli głosować za pośrednictwem poczty elektronicznej. Już teraz wysyłają w ten sposób deklaracje podatkowe.

Dzięki rządowemu programowi z lat 1997-1999, „Tygrysi skok”, wszystkie estońskie szkoły są podłączone do Internetu i posiadają komputery, nawet licząca zaledwie trzech uczniów szkoła z wyspy Ruhnu.

Aż 36% Estończyków korzysta regularnie z Internetu w domu lub w pracy, 25% ma komputer w domu, z czego 56% posiada dostęp do Sieci.