Sklepy w których internauci kupią prezenty

85 proc. polskich internautów planuje kupić w tym roku bożonarodzeniowe prezenty w sieci. Konkretnie na Allegro.pl, ale nie tylko.

Przedświąteczny sezon zakupowy trwa. Najwięcej Polaków korzystających z internetu chce upolować prezenty na Allegro.pl - wynika z najnowszego badania instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia. Ta grupa liczy aż 92 proc. badanych.

Na kolejnych miejscach znalazły się Empik.pl (39 proc.) oraz Merlin.pl (29 proc.). Respondenci zamierzają również zrobić zakupy świąteczne w internetowym sklepie Świata Książki, Ebay.pl, Intymna.pl.

"Ludzie coraz bardziej cenią swój czas i kiedy nadarza się ku temu okazja, wolą unikać tłumów i kolejek w centrach handlowych. A te, jak wiadomo, w okresie przedświątecznym mogą szczególnie przytłoczyć" - mówi Krzysztof Szczerbacz, manager badań online w ARC Rynek i Opinia.

Sklepy w których internauci kupią prezenty

W jakim sklepie internetowym planujesz kupić prezenty na Boże Narodzenie?

Kobiety oszczędne na gwiazdkę

Nie da się ukryć, że Polscy internauci mają gest. Na prezent dla bliskiej osoby planują oni wydać średnio 110 zł - pokazują dalej badania ARC Rynek i Opinia.

Zdaje się, że kobiety są bardziej oszczędne w tej kwestii. Deklarują, że przeznaczą na ten cel średnio 96 zł. Mężczyźni natomiast znacznie więcej - aż 135 zł. Powyższe kwoty trzeba analizować jednak z pewnym założeniem: wśród zwolenników robienia zakupów świątecznych przez internet jest więcej kobiet niż mężczyzn.

Najchętniej prezentów gwiazdkowych w sieci będą szukać osoby w wieku 25-34 lata. Najbardziej jednak rozrzutną grupą wiekową są osoby w wieku 35-44 lata. Zamierzają wydać średnio 128 zł na prezent dla bliskiej im osoby.

Sklepy w których internauci kupią prezenty

W jakim sklepie internetowym planujesz kupić prezenty na Boże Narodzenie? (Wiek)

Czy 100 zł to dużo?

Fakt, że w świątecznym kupowaniu bardziej aktywne są kobiety potwierdzają także badania Ceneo.pl. To kobiety deklarują, że kupią większą liczbę prezentów ale za to w niższej cenie. Kobiety także wcześniej zabierają się do świątecznych zakupów.

Wg Ceneo niemalże połowa ankietowanych na jeden prezent wyda od 50 do 100 zł. Za to marzymy o telewizorach, telefonach i aparatach fotograficznych. Zestawiając ze sobą te dane wygląda na to, że duża część z nas na gwiazdkę nie dostanie tego o czym marzy najmocniej. Czyżby czekały nas kolejne stosy praktycznych i nudnych prezentów?