Sklepy subskrypcyjne, czyli jak sprzedawać kawę, buty i wino w abonamencie

Czym jest sklep subskrypcyjny i co można otrzymać w zamian za comiesięczną opłatę (abonament) opowiada Anna Piętka, jedna z założycieli Subscrea.com, platformy umożliwiającej założenie takiego sklepu.

Internet Standard: Czym są sklepy subskrypcyjne?

Anna Piętka: Sklepy subskrypcyjne są to sklepy, które opierają się o regularną dostawę nowych produktów dla klienta, który wykupił abonament. Na świecie występują dwa główne typy sklepów subskrypcyjnych "discovery" i "convenience". Serwisy typu "discovery" umożliwiają klientom co miesiąc odkrywanie nowych produktów tej samej kategorii np. wina, kosmetyków, zabawek. Celem sklepów typu "discovery" jest zapoznanie klienta z nowymi produktami, ich odkrywanie. Z kolei serwisy typu "convenience" stawiają na wygodę i zwyczajnie dostarczają nam produkty, które co miesiąc zużywamy.

IS: Co takie sklepy sprzedają? Czy są jakieś produkty wyjątkowo chętnie kupowane w tym modelu?

AP: Najpopularniejsze serwisy tego typu w USA to obecnie comiesięczna dostawa próbek kosmetyków, zdrowych przekąsek i zestawów dla dzieci i rodziców. Dodatkowo WalMart i Amazon, sprzedają w tym modelu część produktów ze swojej palety, czyli np. kolekcje książek, wydania muzyczne, kosmetyki, pieluchy a nawet świeże kwiaty.

IS: Jakie są zalety takiego modelu biznesowego, a jakie wady? I jakie zagrożenia?

AP: W modelu subskrypcyjnym najpierw zbiera się zamówienia od klientów, a potem zamawia towar u producenta, dzięki czemu nie trzeba mieć w każdej chwili gotowego produktu do wysłania. Ten model zarabiania jest dość stabilny, bo przeciętnie klient przywiązuje się do takiego sklepu na osiem miesięcy i co miesiąc płaci za dostawę nowego towaru.

Wadą jest fakt, że gdy klient się już nasyci, to odchodzi i jest mała szansa, że wróci. Dlatego w sklepach, gdzie oferowane są dobra typu "discovery" trzeba cały czas intensywnie walczyć o nowego klienta. Ale to bolączka każdego sklepu, nie tylko internetowego.

IS: Skąd pomysł na platformę sklepową Subscrea? Czy Subscrea to wynik wcześniejszych doświadczeń czy pomysł zrodzony z przebłysku?

Nie wierzę w pomysły zrodzone z przebłysku. Jeśli ktoś nawet taki przebłysk miał to zazwyczaj jest to efekt co najmniej wielomiesięcznych poszukiwań. Ja i mój wspólnik chcieliśmy sami założyć sklep oparty o subskrypcję, zorientowaliśmy się jednak, że jego uruchomienie byłoby bardzo drogie i czasochłonne. Dlatego postanowiliśmy zrezygnować z budowy sklepu i stworzyć platformę. Uznaliśmy, że jest to bardziej uniwersalny i skalowalny biznes niż pojedynczy sklep.

Jakie są wady tradycyjnego oprogramowania dla e-sklepu z punktu widzenia sprzedawcy posiadającego sklep subskrypcyjny?

Tradycyjne oprogramowanie jest dostosowane do wyświetlania wielu produktów na raz, ma inaczej skonstruowane galerie zdjęć, miejsca na opis, itp. W zasadzie ciężko jest to ująć opisowo, ale wystarczy spróbować założyć taki sklep na platformie e-commerce, żeby się przekonać, że nie jest to optymalne rozwiązanie. Dodatkowo, większość usługodawców platform e-commerce nie świadczy jeszcze usługi płatności cyklicznych, co jest kluczem w tej działalności.

Czym Subscrea różni się od innych aplikacji sklepowych?

Tradycyjne sklepy internetowe stawiają na ekspozycję wielu towarów, zaś klient może obejrzeć galerię dopiero po kliknięciu na produkt. W sklepie subskrypcyjnym oferowany jest zazwyczaj jeden produkt, który na naszej platformie jest od razu prezentowany z bogatym opisem i możliwością przejrzenia zdjęć.

Sam wygląd strony jest łatwy do modyfikacji. Osoba, która zakłada sklep za pośrednictwem naszego produktu nie musi znać się na programowaniu, każdy element strony internetowej można przesunąć za pomocą myszy w panelu klienta. Do wyboru są różne szaty graficzne i dodatki na stronę.

Prostota objawia się także automatyczną implementacją płatności abonamentowych, która umożliwia co miesiąc pobranie opłaty z karty kredytowej klienta.

W jakim modelu udostępniana jest Subscrea?

Subscrea operuje w modelu SaaS (software as a service), czyli kreator sklepów wraz z płatnościami cyklicznymi poprzez internet jest dostępny w zamian za comiesięczną opłatę uzależnioną od liczby subskrybentów. Funkcjonowanie w takim modelu powoduje, że suma za którą pozyskano klienta jest odzyskiwana na przestrzeni kilku miesięcy co pogarsza płynność Subscrei. Zaletą natomiast jest to, że model ten jest łatwo skalowalny m. in. poprzez "bezdotykowy" proces sprzedaży, który nie wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem i pozwala nam prowadzić globalną działalność.

Abonament na kawę

Producent kawy Tchibo uruchomił sklep internetowy, w którym można zamówić kawę w abonamencie. Oferta skierowana jest zarówno do miłośników kawy rozpuszczalnej, jak i użytkowników ekspresów cafissimo zasilanych nabojami ze skondensowaną kawą o wybranym smaku.

Klient sam ustala ile kawy chce otrzymywać co miesiąc w ramach swojego zamówienia. Określa którego dnia ma się pojawić paczka, i zależnie od potrzeb, dostawa może mieć miejsce raz na miesiąc, dwa miesiące lub kwartał. Warunkiem skorzystania z abonamentu jest zamówienie co najmniej sześciu paczek kawy w jednej dostawie. Rytm dostaw można, zależnie od potrzeb, zmienić w dowolnej chwili.

Zgodnie z regulaminem sklepu nie ma możliwości prostego i zautomatyzowanego zmieniania treści zamówienia. Klient ma możliwość odstąpienia od zamówienia w dowolnej chwili, bez podania przyczyn.