Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Sklep iTunes ma być dostępny dla wszystkich Europejczyków

Nie ma przeszkód, aby nasz sklep był dostępny w całej Unii Europejskiej, o ile porozumiemy się z organizacjami praw autorskich - ogłosił wczoraj Apple.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, iTunes to największy na świecie sklep z multimediami. Jego udział w rynku legalnego ściągania z sieci wynosi 70%. W 2008 r. Apple sprzedał pliki muzyczne i wideo o wartości 3,5 mld USD.

Sklep nie jest jednak dostępny w niektórych krajach, m.in. w Polsce, Bułgarii, czy Słowenii. Powód to prawo autorskie, które nie przewiduje licencjonowania produktów na obszarze większym niż jeden kraj. Apple nigdy nie powiedział tego oficjalnie, jednak przedstawiciele firmy sugerowali, że uruchomienie iTunes w niektórych krajach po prostu się nie opłaca.

Wczorajsza zapowiedź zmian w strategii Apple to odpowiedź na nacisk Komisji Europejskiej, która promuje ideę jednolitego unijnego rynku multimediów w sieci. Deklaracja dobrej woli Apple iTunes i dobre chęci Brukseli mogą jednak nie wystarczyć. Jak tłumaczy Apple, część wytwórni fonograficznych, których katalogi udostępnia iTunes, nie chce otwierać sklepu na kraje nowej UE z powodu wysokiego poziomu piractwa. Obawy te wzmacnia fakt, że iTunes zrezygnował z zabezpieczania muzyki przed nielegalnym kopiowaniem.

Amerykańska organizacja International Intellectual Property Alliance wyliczyła, że na nielegalnym obrocie muzyką polska gospodarka straciła w 2008 r. ok. 100 mln USD.