Sklep iTunes ma być dostępny dla wszystkich Europejczyków

Nie ma przeszkód, aby nasz sklep był dostępny w całej Unii Europejskiej, o ile porozumiemy się z organizacjami praw autorskich - ogłosił wczoraj Apple.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, iTunes to największy na świecie sklep z multimediami. Jego udział w rynku legalnego ściągania z sieci wynosi 70%. W 2008 r. Apple sprzedał pliki muzyczne i wideo o wartości 3,5 mld USD.

Sklep nie jest jednak dostępny w niektórych krajach, m.in. w Polsce, Bułgarii, czy Słowenii. Powód to prawo autorskie, które nie przewiduje licencjonowania produktów na obszarze większym niż jeden kraj. Apple nigdy nie powiedział tego oficjalnie, jednak przedstawiciele firmy sugerowali, że uruchomienie iTunes w niektórych krajach po prostu się nie opłaca.

Wczorajsza zapowiedź zmian w strategii Apple to odpowiedź na nacisk Komisji Europejskiej, która promuje ideę jednolitego unijnego rynku multimediów w sieci. Deklaracja dobrej woli Apple iTunes i dobre chęci Brukseli mogą jednak nie wystarczyć. Jak tłumaczy Apple, część wytwórni fonograficznych, których katalogi udostępnia iTunes, nie chce otwierać sklepu na kraje nowej UE z powodu wysokiego poziomu piractwa. Obawy te wzmacnia fakt, że iTunes zrezygnował z zabezpieczania muzyki przed nielegalnym kopiowaniem.

Amerykańska organizacja International Intellectual Property Alliance wyliczyła, że na nielegalnym obrocie muzyką polska gospodarka straciła w 2008 r. ok. 100 mln USD.