Skandynawskie roszady

Po fiasku rozmów Tele Danmark z norweskim Telenorem, szwedzka Telia po raz kolejny spogląda w stronę duńskiego operatora.

W połowie zeszłego tygodnia główny akcjonariusz Tele Danmark - amerykańska firma telekomunikacyjna SBC Communications - ogłosiła weto wobec planów fuzji duńskiego operatora z Telenorem. W tej sytuacji zainteresowanie Tele Danmark wyraziła Telia, SBC bowiem oficjalnie ogłosiło, że zamierza sprzedać swoje europejskie aktywa.

Analitycy uważają, że taka fuzja bardziej posłuży interesom obu partnerów, niż związek Tele Danmark z Telenorem. Telia bowiem jest już obecna w Norwegii i Szwecji (poprzez zależny Netcom) a potrzebuje wejść na rynek duński i fiński. Z tego powodu kolejnym obiektem zainteresowania Telii, po Tele Danmark, mogłaby być Elisa Communications - drugi pod względem wielkości operator w Finlandii.

W Polsce obecni są obaj potencjalni partnerzy: Telia jest udziałowcem Netii; Tele Danmark - Polkomtela. Duński koncern wyraża ponadto zainteresowanie udziałami w Szeptelu.