Skandynawia górą

Kraje skandynawskie górują wyraźnie nad resztą Europy w kilku dziedzinach. W tych samych zestawieniach dotyczących stopnia internetyzacji, Polska znajduje się daleko w tyle.

International Telecommunication Union zbadało kilka paramtrów dostępności Internetu i komputerów na świecie. Jednym z nich była liczba hostów (czyli aktywnych końcówek Sieci) na 10 tys. mieszkańców kraju. W tej dziedzinie przodują Finlandia, Holandia i Norwegia (ponad 1 tys. hostów), za nimi znalazły się Szwecja i Dania - ponad 600 hostów. W pozostałych rozwiniętych krajach Europy ich ilość nie przekracza 300. W krajach naszego regionu wynosi: 88 w Polsce i 22 w Rosji.

Nieco mniejsza jest rozpiętość jeżeli chodzi o ilość użytkowników Internetu, wyrażonej w procencie populacji danego kraju. Na prowadzeniu są: Norwegia - 49%, Szwecja - 46% i Finlandia - 40%. W Wielkiej Brytanii natomiast wskaźnik ten wynosi 26% a w Niemczech 24%; we Francji zaledwie 14%. Włochy z 10% wyprzedzają w tym zestawieniu już tylko Polskę - 7% i Rosję - 1%.

Jedyną dziedziną w której USA górują nad Europą stanowi ilość użytkowników komputerów PC. Za oceanem posiada 58 na 100 osób. Na dalszych miejscach są znowu Skandynawowie. Dla Szwecji wskaźnik ten wynosi 50, dla Norwegii - 49, dla Danii - 43 i dla Finalndii - 39. W Polsce jest to natomiast niespełna 7 a w Rosji nieco ponad 4.

<i>Źródło: eMarketer</i>