Sierpniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Edukacja

4,6 mln osób (real users) korzystało w sierpniu z Wikipedii, a to i tak mniej niż w sierpniu, kiedy było ich 4,8 mln. Za absolutnym liderem plasują się serwisy edukacyjne Onetu, z których korzystało o 2,4 mln osób mniej niż z wolnej encyklopedii. Serwis sciaga.pl znajdujący się na 3 miejscu, ma z kolei 1,4 mln użytkowników mniej niż Onet. Potem stawka już jest bardziej wyrównana. Poza Onet.pl w rankingu obecne są jeszcze dwa portale, lecz ich zasięg nie przekracza kilku procent.

Sierpniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Sport

To już drugi miesiąc, który wskazuje, że wprowadzenie marki sport.pl było dobrym ruchem ze strony Agory. Podczas gdy spadł zasięg serwisów sportowych Onet.pl (-2,86 pkt. proc), WP (-3,23 pkt proc.), Interia.pl (0,32 pkt proc), to serwisy sportowe Gazeta.pl zyskały 0,56 pkt. proc. zasięgu. Oczywiście nie należy zapominać, że absolutnym liderem w tej kategorii jest nadal Onet.pl, którego serwisy sportowe odwiedziło w sierpniu 3,2 mln użytkowników (real users).

Sierpniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Styl Życia

Zeszły miesiąc przyniósł duże zmiany w tej kategorii - portal o2.pl wyprzedził Onet.pl. W sierpniu sytuacja odwróciła się na korzyść Onetu - objął pozycję lidera z przewagą 1,48 pkt. proc. nad konkurentem. Natomiast nadal na 4 miejscu pozostał portal Gazeta.pl, który wyszedł obronną ręką w starciu z Interią. W sierpniu serwisy "lajfstajlowe" Agory (m.in. Plotek.pl i EDziecko) miały zasięg o 3,93 pkt. proc. większy niż tego typu serwisy portalu Interia.pl.

Sierpniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Turystyka

Serwis szukacz.pl swoją silną drugą pozycję zawdzięcza prawdopodobnie technologii Targeo. Co prawda "mapy szukacz.pl" miały mniejszy zasięg niż w lipcu, ale mniej osób korzystało w sierpniu także z każdego innego serwisu z pierwszej piątki.

Sierpniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Nowe Technologie

W witrynach, które znalazły się w pierwszej piątce dwie odnotowały wzrosty zasięgu - WP.pl (+0,69 pkt proc.) oraz IDG.pl. (+0,43 pkt proc.).

Sierpniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Praca

W sierpniu mniej osób rozglądało się za pracą niż w lipcu - taki wniosek można wynieść patrząc na spadek zasięgu w każdym serwisie z pierwszej dziewiątki w tej kategorii.

Nadal interesujące jest przyglądanie się konkurencji Pracuj.pl z serwisami rekrutacyjnym Gazeta.pl. W sierpniu Pracuj.pl dzieliło od Gazeta.pl 0,39 pkt proc. zasięgu, w lipcu - 0,79 pkt proc., w czerwcu - 1,21 pkt proc.

Sierpniowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Społeczności

W tej kategorii chyba największa ciekawostka tego zestawienia. Serwis Moja Generacja (należący do Gadu-Gadu S.A.) awansował na drugie miejsce wyprzedzając zarówno serwisy Fotka.pl jak i witryny społecznościowe portalu Gazeta.pl. Moja Generacja miała w sierpniu 2,95 mln użytkowników, w lipcu było ich "zaledwie" 1,84 mln. To ponad 1,1 mln więcej użytkowników (real users) w ciągu miesiąca. Skąd taki wzrost? Oczywiście ze zgrupowania serwisów moja-generacja.pl z fora.pl (przejętym przez spółkę Gadu-Gadu). Serwis Moja Generacja gorzej się natomiast prezentuje jeśli chodzi o liczbę odsłon.

W rankingu na 17 miejscu znalazł się także serwis studentix, to polska wersja niemieckiego serwisu szczególnie popularnego u naszych zachodnich sąsiadów.

Sierpniowy ranking serwisów tematycznych

Patrz także:

Sierpniowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce