Sieci WiMax coraz bliżej

Intel zaczął produkować swoje pierwsze próbne układy scalone obsługujące bezprzewodowe sieci WiMax, dostarczając je najpierw wybranym producentom, którzy będą je w najbliższym czasie testować.

Są to układy typu SOC (system-on-chip) noszące nazwę Rosedale, które będą instalowane w pierwszej kolejności w bezprzewodowych urządzeniach zapewniających użytkownikom szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Intel nie ujawnia póki co, kiedy układ pojawi się oficjalnie w jego ofercie. Można jednak oczekiwać, że pierwsze produkty oparte na tym układzie będą dostępne za 12 miesięcy.

Oczekuje się, że sieci WiMax (standard 802.16) będą miały dużo większy zasięg niż sieci 802.11, które pokrywają stosunkowo niewielki obszar. Przez połączenie WiMax dane będą mogły być transmitowane na odległość do 48 kilometrów z szybkością 70 Mb/s.

Układ Rosedale jest oparty na standardzie 802.16-2004. Jest to technologia tzw. stałej sieci bezprzewodowej (fixed-wireless networking), która zapewnia użytkownikom indywidualnym oraz biurom szerokopasmowy dostęp do sieci. Intel przygotowuje różne odmiany tej technologii i zapowiada, że wprowadzi ją w 2006 r. do notebooków, a w 2007 r. do telefonów przenośnych.

Intel nie jest jedyną firmą pracującą nad układami WiMax. Wiadomo, że podobne układy przygotowują Fujitsu Microelectronics of America i Fujitsu Microelectronics.