Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Sieci P2P generują największy ruch w internecie

Najwięcej ruchu w internecie generują sieci P2P, zwłaszcza programy do wymiany plików oraz komunikatory internetowe- wynika z badania przeprowadzonego w kilku regionach świata przez niemiecką firmę ipoque.

Sieci P2P są odpowiedzialne za największy ruch w internecie. Średnio generują 49% ruchu na Bliskim Wschodzie oraz 84% we wschodniej Europie. W nocy korzystanie z sieci P2P sięga do 95% całego ruchu.

Co piąty internauta korzysta z możliwości wymiany plików przez internet. Najpopularniejszą tego typu siecią P2P jest BitTorrent. Jedynie w południowej Europie wciąż dominuje eDonkey. Najczęściej wymienianymi plikami są filmy, w szczególności bieżące premiery i filmy pornograficzne, oraz muzyka. Ponadto na Bliskim Wschodzie dużą popularnością cieszą się eBooki, a w południowej Europie gry komputerowe.

Technologia VoIP generuje zaledwie 1% całego internetowego ruchu, choć 30% internautów z niej korzysta. Zdecydowanym liderem w tej kategorii jest Skype (95%).

Popularność komunikatorów internetowych różnicuje się w zależności od regionu. Na Bliskim Wschodzie 60% internautów korzysta z komunikacji natychmiastowej (IM- instant messaging), podczas gdy w Niemczech zaledwie 17%. Tymczasem popularne serwisy wideo typu YouTube generują 8% całego ruchu w internecie.

Względnie nowym zaobserwowanym fenomenem jest wzrost zainteresowania darmowymi składnicami plików w internecie, takimi jak RapidShare i MegaUpload. Pomimo tego, że relatywnie mało internautów korzysta z tych składnic, generują one średnio od 4-9% ruchu w sieci.

Badanie ruchu przeprowadzono w sierpniu i wrześniu 2007 r. w pięciu regionach świata- Australii, Europie Wschodniej i Południowej, Niemczech i na Bliskim Wschodzie.