Sieci P2P generują największy ruch w internecie

Najwięcej ruchu w internecie generują sieci P2P, zwłaszcza programy do wymiany plików oraz komunikatory internetowe- wynika z badania przeprowadzonego w kilku regionach świata przez niemiecką firmę ipoque.

Sieci P2P są odpowiedzialne za największy ruch w internecie. Średnio generują 49% ruchu na Bliskim Wschodzie oraz 84% we wschodniej Europie. W nocy korzystanie z sieci P2P sięga do 95% całego ruchu.

Co piąty internauta korzysta z możliwości wymiany plików przez internet. Najpopularniejszą tego typu siecią P2P jest BitTorrent. Jedynie w południowej Europie wciąż dominuje eDonkey. Najczęściej wymienianymi plikami są filmy, w szczególności bieżące premiery i filmy pornograficzne, oraz muzyka. Ponadto na Bliskim Wschodzie dużą popularnością cieszą się eBooki, a w południowej Europie gry komputerowe.

Technologia VoIP generuje zaledwie 1% całego internetowego ruchu, choć 30% internautów z niej korzysta. Zdecydowanym liderem w tej kategorii jest Skype (95%).

Popularność komunikatorów internetowych różnicuje się w zależności od regionu. Na Bliskim Wschodzie 60% internautów korzysta z komunikacji natychmiastowej (IM- instant messaging), podczas gdy w Niemczech zaledwie 17%. Tymczasem popularne serwisy wideo typu YouTube generują 8% całego ruchu w internecie.

Względnie nowym zaobserwowanym fenomenem jest wzrost zainteresowania darmowymi składnicami plików w internecie, takimi jak RapidShare i MegaUpload. Pomimo tego, że relatywnie mało internautów korzysta z tych składnic, generują one średnio od 4-9% ruchu w sieci.

Badanie ruchu przeprowadzono w sierpniu i wrześniu 2007 r. w pięciu regionach świata- Australii, Europie Wschodniej i Południowej, Niemczech i na Bliskim Wschodzie.