Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Sieć zastąpi płyty

Internetowe kanały dystrybucyjne plików muzycznych i filmowych zastąpią fizyczne nośniki takie jak CD i DVD – wynika z ostatniego raportu Forrester Research.

Zgodnie z przewidywaniami Forrester Research, w przeciągu pięciu lat jedna trzecia sprzedaży muzyki odbywać się będzie poprzez Internet. Zwiększy się również wymiana plików filmowych w sieciach P2P. Raport "Od płyt do plików do pobrania" ujawnił również, że 20% Amerykanów korzysta z internetowych serwisów muzycznych i filmowyh, zaś ponad połowa z tej liczby przyznaje, że kupują coraz mniej płyt CD.

"Przedstawiciele firm fonograficznych i koncernów filmowych patrzą bardzo krótkowzrocznie, skupiając się jedynie na zagadnieniu piractwa w Sieci" - skomentował Josh Bernoff, analityk z Forrester Research - "Ważne jest w tej chwili ustalenie polityki dalekosiężnej, w której uwzględniony zostanie fakt, że internetowa sprzedaż rozrywki będzie coraz bardziej rozwijać, a to doprowadzi do eliminacji nośników fizycznych."

Forrester prognozuje również, że sprzedaż muzyki wzrośnie o 500 mln USD w 2004 roku dzięki sprzedaży online. Za sprawą głośnych działań RIAA i doniesień o kolejnych procesach piratów, wzrasta wśród użytkowników świadomość praw autorskich. Nie mniej jednak Forrester prognozuje, że w najbliższym czasie wzrośnie piractwo filmów i przemysł filmowy zacznie borykać się z takimi samymi problemami, jakie trzy lata temu trapiły branżę muzyczną.

Dystrybucja filmów w Internecie wygeneruje 1,4 mld USD przychodów do 2005 roku. W tym samym czasie o 8% spadnie sprzedaż płyt DVD.

Popularyzacja pobierania filmów z Internetu związana jest z coraz lepszą jakością łącz internetowych, które posiadają użytkownicy.