Sieć w cieniu

Oprócz opłaty za łącze firma musi się także liczyć z zakupem urządzenia dostępowego - routera. Zdarza się, że niezbędny sprzęt można wypożyczyć od firmy dzierżawiącej łącza, jednak taryfy takich usługodawców są wyższe. Do podstawowej opłaty należy doliczyć cenę za długość kabla. Wielkość opłat może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, co dla małego przedsiębiorstwa jest sporym wydatkiem. Takie firmy powinny rozważyć zastosowanie ISDN (Integrated Service Digital Network). Technologia ta umożliwia szybszą transmisję danych, pozwalając jednocześnie korzystać z telefonu. Podłączenie do ISDN w TP SA kosztuje co najmniej kilkaset złotych. Usługa o handlowej nazwie Oktopus umożliwia wybór optymalnego, również pod względem ceny, pakietu.

Różne - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie - są także opłaty abonamentowe. Droższe wersje Oktopusa jednak pozwalają na podłączenia kilku komputerów do jednego łącza. Opłaty są powiększane o koszt połączenia z numerem dostępowym ISDN, taki jak w przypadku połączenia z publicznym numerem dostępowym. Usługa ta w Polsce dotychczas nie znalazła zbyt wielu chętnych. Korzysta z niej, jak wynika z badań, co czwarta firma.

Wraz z Oktopusem TP SA proponuje Szybki Dostęp do Internetu (SDI - oparty na rozwiązaniu Home Internet Solution firmy Ericsson). Usługę tę można scharakteryzować jako dobre połączenie ISDN (115 Kb/s do routera TP SA) za stałą opłatę.

SDI wprowadzony do oferty przed rokiem miał być sensacją. Tak się jednak nie stało. Okazało się bowiem, że skorzystanie z tej usługi wymaga spełnienia podstawowego warunku, a mianowicie do centrali telefonicznej jednego zainteresowanego miałby się zgłosić tuzin następnych, aby spółce opłaciła się instalacja urządzeń dostępowych. Nic dziwnego, że SDI znalazł klientów przede wszystkim w małych miejscowościach, gdzie jedna centrala obejmowała zasięgiem większy teren niż w dużym mieście.

SDI ponadto nie wymaga instalacji dodatkowej linii, wykorzystując jedynie istniejące łącze telefoniczne. Jednak i ta oferta może być niezależna od woli szeroko pojętych klientów, mogą oni bowiem trafić na centralę analogową, a takich jest nadal ok. 30% w całym kraju. Koszt usługi jest znacznie mniejszy od łącza stałego. Może być nawet tańszy od dial-up, zwłaszcza gdy komputer jest stale podłączony.

Za instalację pobiera się 818,85 zł netto (999 zł z VAT) , miesięczny abonament wynosi 131,15 zł netto (160 zł z VAT). "Mam małą firmę i chciałem podłączyć SDI. Okazało się, że sam mam znaleźć w obrębie działania centrali odpowiednią liczbę chętnych. Powiedziałem, że nie będę marketingowcem w TP SA i nadal korzystam z ISDN, płacąc miesięcznie kilkaset złotych za impulsy" - mówi Andrzej Piotrowski z Centrum im. Adama Smitha.