Sieć bezprzewodowa o szybkości 500 Mbit/s

Niemieccy naukowcy poinformowali o uzyskaniu szybkości transmisji bezprzewodowej wynoszącej 500 Mbit/s. Tak duży transfer zdołano uzyskać przy zastosowaniu białych diod LED.

Transfer o szybkości 500 Mbit/s uzyskano w laboratoriach Siemensa przy współpracy naukowców z berlińskiego Fraunhofer Heinrich Hertzinstitute. Tym samym pobili oni swój wcześniejszy rekord transferu, który wynosił 200 Mbit/s. W przeprowadzonym w styczniu tego roku doświadczeniu dane z prędkością 500 Mbit/s przesłano na odległość 5 m. Użyte podczas eksperymentu diody LED wyprodukowała należąca do Siemensa firma Osram.

Aby transmisja danych między diodami LED mogła się odbyć nadajnik i odbiornik, który przetwarza impulsy świetlne na sygnały elektryczne, muszą się "widzieć" - nie może być między nimi żadnych przeszkód.

Zdaniem naukowców z Siemensa ta forma przesyłania danych, zwana w skrócie VLC (Visible Light Communication) może znaleźć szerokie zastosowanie praktyczne, zarówno w zastosowaniach domowych, jak też na skalę przemysłową.

W warunkach domowych komunikacja za pomocą diod LED może być uzupełnieniem komunikacji za pośrednictwem WLAN, podatnej na zakłócenia przesyłanych danych.

VLC ma też szansę na zastosowanie w medycynie, w sytuacjach, gdzie nie można stosować komunikacji radiowej. Możliwe jest też użycie tego rodzaju komunikacji w ruchu drogowym. Dane na temat korków czy sytuacji na drodze do samochodów trafiałyby wprost z sygnalizacji ulicznej zbudowanej z diod LED.

W tym roku mają się też zakończyć prace standaryzacyjne prowadzone przez IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), które trwają od 2007 r.

W Visible Light Communication stosuje się bezpieczne dla ludzkiego wzroku fale świetlne o długości fali między 780 nm a 375 nm.

Więcej informacji: Siemens