Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Sieć bezprzewodowa o szybkości 500 Mbit/s

Niemieccy naukowcy poinformowali o uzyskaniu szybkości transmisji bezprzewodowej wynoszącej 500 Mbit/s. Tak duży transfer zdołano uzyskać przy zastosowaniu białych diod LED.

Transfer o szybkości 500 Mbit/s uzyskano w laboratoriach Siemensa przy współpracy naukowców z berlińskiego Fraunhofer Heinrich Hertzinstitute. Tym samym pobili oni swój wcześniejszy rekord transferu, który wynosił 200 Mbit/s. W przeprowadzonym w styczniu tego roku doświadczeniu dane z prędkością 500 Mbit/s przesłano na odległość 5 m. Użyte podczas eksperymentu diody LED wyprodukowała należąca do Siemensa firma Osram.

Aby transmisja danych między diodami LED mogła się odbyć nadajnik i odbiornik, który przetwarza impulsy świetlne na sygnały elektryczne, muszą się "widzieć" - nie może być między nimi żadnych przeszkód.

Zdaniem naukowców z Siemensa ta forma przesyłania danych, zwana w skrócie VLC (Visible Light Communication) może znaleźć szerokie zastosowanie praktyczne, zarówno w zastosowaniach domowych, jak też na skalę przemysłową.

W warunkach domowych komunikacja za pomocą diod LED może być uzupełnieniem komunikacji za pośrednictwem WLAN, podatnej na zakłócenia przesyłanych danych.

VLC ma też szansę na zastosowanie w medycynie, w sytuacjach, gdzie nie można stosować komunikacji radiowej. Możliwe jest też użycie tego rodzaju komunikacji w ruchu drogowym. Dane na temat korków czy sytuacji na drodze do samochodów trafiałyby wprost z sygnalizacji ulicznej zbudowanej z diod LED.

W tym roku mają się też zakończyć prace standaryzacyjne prowadzone przez IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), które trwają od 2007 r.

W Visible Light Communication stosuje się bezpieczne dla ludzkiego wzroku fale świetlne o długości fali między 780 nm a 375 nm.

Więcej informacji: Siemens