Sieć LAN Japonia-Szwajcaria

Inżynierowie z pięciu krajów zbudowali długodystansową sieć komputerową, ustanawiając światowy rekord najdłuższego połączenia opartego na technologii Ethernet 10 Gb/s.

Dane przesyłano między Japonią (Uniwersytet w Tokio) i Szwajcarią (Genewa; Instytut CERN). Połączenie miało długość 18500 km i dane wędrowały przez 17 stref czasowych.

W eksperymencie brali udział inżynierowie z Japonii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Holandii i Szwajcarii. Komputery pracujące w Tokio wymieniały dane z Genewą korzystając z technologii WAN PHY 10 Gb/s. Końcowe komputery pracujące po obu stronach połączenia (wyposażone w interfejsy Ethernet 10 Gb/s firmy Chelsio; karty T110, patrz zdjęcie obok) zachowywały się w taki sposób, jakby były zainstalowane w tej samej sieci LAN. W rzeczywistości dane wędrowały z Tokio do Seattle, stamtąd przez Kanadę do Chicago, a z Chicago do Amsterdamu i wreszcie do Genewy.

Połączenie składało się z urządzeń dostarczonych przez firmy Foundry, Nortel i Cisco. Jest to pierwszy pokaz, który udowodnił, że sprzęt tych firm może ze sobą współpracować, przesyłając dane przez długodystansowe połączenie oparte na technologiach Ethernet 10 Gb/s i SONET/SDH.

Połączenie będzie wykorzystywane do prowadzenia testów, które pomogą optymalizować proces przesyłania dużych porcji danych TCP na bardzo duże odległości. Inżynierowie oczekują, że będą w stanie - używając standardowych ramek Ethernet - przesyłać strumienie danych TCP z szybkością 7,5 Gb/s. Podczas testów dane przesyłano nawet z szybkością 9 Gb/s. Był to test, podczas którego transfer pakietów odbywał się w trybie dysk-dysk.