Shoper: nowe branże otwierają się na handel internetowy

Platforma e-commerce Shoper przeprowadziła analizę aktywności branżowej polskich przedsiębiorców rozpoczynających działalność w handlu internetowym. Aktywny wzrost zaobserwowano w działach dom i ogród, odzież oraz produkty dla dzieci. Sklepy internetowe są ciekawą ofertą dla kupujących i szansą na zwiększenie przychodów sprzedawców.

Shoper.pl stanowi podstawę technologiczną do prowadzenia działalności dla wielu sklepów internetowych oferujących produkty z różnych kategorii tematycznych. W ciągu ostatnich 6 miesięcy analizował, jakie branże najczęściej otwierają sklepy na jego platformie.

W okresie badawczym 15 proc. sklepów podjęło sprzedaż produktów z kategorii wyposażenie domu i ogrodu, 8 proc. otwieranych sklepów należało do branży odzieżowej, a 7 proc. do branży produktów dla dzieci. Następne były motoryzacja, zdrowie, uroda i komputery.

Pierwsze miejsce kategorii dom i ogród wskazuje na otwieranie się nowych branż na sklepy internetowe. Tradycyjną sprzedaż można uzupełnić o kanał e-commerce, a otwarcie sklepu w Internecie wiąże się z mniejszymi kosztami i ryzykiem niż otwarcie placówki tradycyjnej.

Handel elektroniczny pozwala klientom na wyszukiwanie towarów unikatowych lub w obniżonych cenach. Może także pomagać osobom nie posiadającym czasu na tradycyjne zakupy lub pozbawionym dostępu do szerokiego asortyment w miejscu swojego zamieszkania.

Niekorzystne położenie sklepu lub trudna konkurencja z sieciami handlowymi może skłonić sprzedawców do skorzystania z handlu internetowego. E-commerce staje się szansą dla sklepów pozamiejskich, hobbystycznych, a także producentów rękodzieła i sprzętu specjalistycznego. Nowoczesne rozwiązanie może ułatwić penetrację rynku i zwiększenie przychodów, choć należy pamiętać, że odniesienie sukcesu w Internecie również wymaga planu i ciężkiej pracy.