Sharp rusza w świat

Japoński producent elektroniki rozpoczyna ekspansję na europejski rynek telefonów komórkowych, tworząc oddział w Wielkiej Brytanii.

Sharp utworzył spółkę Sharp Telecommunications of Europe, w której ma 100% udziałów. Kapitał akcyjny nowej firmy wynosi 2 mln USD. Zajmie się ona rozwojem produkcji telefonów komórkowych systemu GSM i UMTS a także systemów „przejściowych” (2,5 G). Poza tym Sharp chce, dzięki jej utworzeniu, podnieść sprzedaż komponentów do telefonów i innych przenośnych urządzeń elektronicznych, jak wyświetlacze ciekłokrystaliczne i karty pamięci.

Jednak podstawowym celem koncernu jest zdobycie większego udziału w rynku telefonów komórkowych. Sharp nie mieści się teraz w dziesiątce największych producentów na świecie; produkuje telefony przede wszystkim na rynek japoński - 4,8 mln telefonów rocznie. W ciągu 2-3 lat Sharp chce podnieść tę liczbę dwukrotnie i umocnić swoją pozycję na światowym rynku telefonów, który w ub.r. urósł o 45,5% do 412 mln sprzedanych telefonów komórkowych.

<i>Źródło: Bloomberg</i>