Serwisy internetowe - rejestrować czy nie rejestrować?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało nowelizację prawa prasowego. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie wszystkie serwisy internetowe aktualizowane częściej niż raz w tygodniu będą mogły zostać uznane za publikacje prasowe i podlegać obowiązkowej rejestracji.

Prawnicy zauważają, że proponowane zmiany przepisów wprowadzają więcej chaosu niż przepisy obowiązujące obecnie. Jak podaje dziennik Rzeczpospolita, nowelizacja mówi bowiem o obowiązku rejestracji publikacji prasowych, nie precyzując, co jest taką publikacją.

W nowej ustawie nie znalazłby się już nawet zapis, że dziennik ma charakter ogólnoinformacyjny, czyli treść serwisu www może nie mieć już większego znaczenia - czytamy w Rzeczpospolitej. Duże znaczenie ma natomiast niedopełnienie obowiązku rejestracji. Karą ma być grzywna i odnotowanie w Krajowym Rejestrze Karnym, co może utrudnić chociażby znalezienie pracy. Jedyna nadzieja w sądach. Orzekając co do pojęć niedookreślonych, powinny każdorazowo interpretować je zgodnie z doświadczeniem życiowym i zdrowym rozsądkiem - mówią specjaliści.

Specjaliści od prawa prasowego zauważają, ze proponowane przez Ministerstwo przepisy nie mają odpowiedników w żadnym kraju europejskim. Jeśli wejdą w życie pozostaną martwe albo będą stosowane wybiórczo.

Więcej o prawie i e-biznesie

Nasze dane - wasze prawa

Obowiązujące przepisy prawa mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić wykorzystywanie do celów biznesowych podstawowych zasobów portali społecznościowych, jakimi są dane użytkowników.

W granicach prawa

W zakresie pozycjonowania witryn WWW można robić wszystko - poza działaniami zakazanymi przez prawo. Co one obejmują?

Internetowa bibliografia

Praktyka menedżerska i technologiczna obfituje w sytuacje, w których warto skorzystać z wiedzy internetowej. Mamy prawo na takie dane się powoływać. Jak sprawdzić ich wiarygodność i zagwarantować niezmienność internetowych adresów?

Między cytowanym a własnym

W tej części artykułu zajmiemy się dopuszczalnymi rozmiarami cytowanych fragmentów, relacją pomiędzy nimi a naszym własnym utworem, sposobami oznaczania cytatu oraz konsekwencjami naruszenia prawa cytatu.

W polskich firmach blogują

Wiki, blogi i video w intranecie? To i wiele więcej dzieje się już w polskich firmach, które uwierzyły w siłę społecznościowego oprogramowania firmowego.

Aktualizacja: 17 czerwca 2009 11:47

Minister Bogdan Zdrojewski zdementował dzisiejsze doniesienia "Rzeczpospolitej". Zapewnił, że blogerzy mogą spać spokojnie i nie ma żadnego pomysłu na rejestrowanie ich stron - pisze Gazeta.pl.