Serwery usłyszą i powiedzą

Intel wypuści na rynek serwery, które będą rozpoznawały komendy głosowe i odpowiadały posiadaczom także „ludzkim” głosem.

Intel Corp. poinformował, że nowe serwery będą częścią serii NetStructure. Nowe urządzenia pozwolą na sterowanie serwisami internetowymi tak samo jak przy pomocy zwykłych komend komputerowych. Głos zostanie przekształcony na kod cyfrowy (tak jak np. w telefonach komórkowych GSM) i odebrany przez komputer.

Może to być szczególne przydatne w internetowych serwisach pomocy technicznej – nowa technologia pozwoli na odebranie zapytania głosem, przekaże go na stronę, skąd nadejdzie odpowiedź.

Odpowiedź serwisu będzie też możliwa do „odkodowania” z cyfrowego sygnału na głosowy i wtedy klient usłyszy ją w słuchawce swojego telefonu.

Nowe serwery prawdopodobnie będą miały postać tylko płyt, które będzie można instalować w istniejących urządzeniach (co znacznie obniży koszty wdrożenia). Opracowaniem programów zajmie się spółka Dialogic, kupiona przez Intela w ubiegłym roku.

Serwery serii NetStructure zostały wprowadzone na rynek w lutym tego roku. Od tego czasu ukazało się ok. 30 modeli. Cały projekt specjaliści oceniają, jako jeden z najlepszych w ciągu ostatnich kilku lat historii Intela.