Serge Tchuruk

Przewodniczący rady nadzorczej i dyrektor wykonawczy Alcatela

Przewodniczący rady nadzorczej i dyrektor wykonawczy Alcatela

Uczynił z francuskiego Alcatela jedną z największych firm światowego rynku telekomunikacyjnego, tylko w ciągu 18 miesięcy przejmując 7 znaczących spółek za łączną kwotę 16 mld USD.

Przebojem wchodzi też na rynek amerykański, przygotowując fuzję z Lucentem. Będzie to największa transakcja jego panowania: wg nieoficjalnych informacji francuski koncern zamierza przejąć

Lucenta za 40 mld USD. Serge Tchuruk został szefem Alcatela w 1995r.

Wcześniej, w latach 1990-1995 zajmował podobne stanowisko w jednej z największych światowych kampanii naftowych - Total.

Serge Tchuruk wcześniej był szefem koncernu chemicznego Orkem.

W latach 1980-1986 pracował w Rhone Poulenc, międzynarodowej firmie chemiczno-farmaceutycznej, gdzie zajmował różne stanowiska, do czasu objęcia w 1983 r. funkcji dyrektora zarządzającego.

Karierę rozpoczął w 1964 r. w firmie Mobil Corporation, do której trafił jako absolwent paryskiej Ecole Polytechnique. W roku 1979 opuszczał ją już jako dyrektor wykonawczy Mobil Benelux. Szef Alcatela zapewne lubi uchodzić za wizjonera i innowatora. W chwili objęcia w 1995 r. stanowiska szefa Alcatela przedsięwzięcia telekomunikacyjne stanowiły jedynie 39% przychodów tej firmy. Na koniec 2000 r. osiągnęły już niemal 100%.W lipcu 2000 r.

Serge Tchuruk zapowiedział przemianę Alcatela z "europejskiego gracza telekomunikacyjnego w gracza e-businessu". Przepowiadał też objęcie przez firmę telekomunikacyjnych "rynków przyszłości". Wszystko to planuje człowiek, który nie kryje, że z Internetem zetknął się dopiero w 1996 r.

Gdyby miał prowadzić inne życie niż obecnie, najchętniej zostałby naukowcem pracującym w laboratorium farmaceutycznym.