Sejm zwolnił Internet z podatku VAT

Wczoraj późnym wieczorem odbyło się w Sejmie głosowanie nad poprawkami Senatu dotyczącymi ustawy o wysokości podatku VAT. Posłowie zadecydowali o zwolnieniu usług internetowych z podatku. Decyzja dotyczy placówek oświatowych, kulturalnych oraz indywidualnych użytkowników.

Informację podała IAR. Sejm zdecydował się odrzucić senackie poprawki (przypomnijmy, że nasi senatorowie proponowali wprowadzenie 22% stawki VAT-u na usługi internetowe). Po ogłoszeniu propozycji Senatu, w Internecie pojawiła się fala protestów użytkowników Sieci. Oliwy do ognia dolał minister finansów Andrzej Raczko, który stwierdził, że ze względu na obecność stron pornograficznych w Internecie nie widzi powodu, by zwalniać usługi dostępowe z podatku VAT.

W czwartek wieczorem odbyło się w Sejmie głosowanie nad poprawkami Senatu. Ostatecznie posłowie opowiedzieli się za zwolnieniem usług internetowych z podatku VAT. Zwolnienie dotyczy zarówno placówek oświatowych, kulturalnych jak i użytkowników, korzystających z Sieci w domu.

Decyzja Sejmu może spowodować konflikt z Komisją Europejską, która nie widzi powodu, by zwalniać usługi internetowe z podatku VAT (w krajach Unii dostęp do Sieci jest tańszy, więc objęcie usług dostępowych podstawową stawką podatkową nie przeszkadza w rozwoju branży internetowej). Unia Europejska zaznaczyła, że w momencie gdy Polska z dniem 1 maja nie wprowadzi podstawowej stawki podatku na Internet, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie naruszenia regulacji prawnych obowiązujących w UE.