Sandvine: 61% ruchu od użytkowników to P2P

Zgodnie z raportem firmy Sandvine 61,08% ruchu od użytkowników (ang. upstream) stanowią dane przesyłane w P2P. W wypadku pakietów wędrujących "w dół" (ang. downstream), P2P stanowi już tylko 22,31%.

Sandvine to firma sprzedająca narzędzia pozwalające na aktywne zarządzanie ruchem sieciowym. Dlatego niektórzy uważają jej raporty za przesadzone, stworzone w celu zachęcenia klientów do zakupu produktów korporacji.

Według najnowszego badania Sandvine, w ruchu do użytkownika (downstream) dominują dane przesyłane za pomocą protokołu HTTP i HTTPS - stanowią one 43,26%. Na drugim miejscu znajduje się P2P zajmujące 22,31% pasma, na trzecim - przesyłane strumieniowo multimedia (15,7%).

Co ciekawe, czwarte są grupy newsowe zajmujące 4,4% ruchu sieciowego. Reszta danych przesyłana jest w pozostałych 14,33% pasma.

Upstream

W ruchu od użytkownika niezaprzeczalnym liderem jest P2P, które zajmuje aż 61,08% pasma. Protokoły HTTP i HTTPS pozwalające nam przeglądać strony WWW stanowią 17,11% przesyłanych danych, tunele zajmują 7,37%, a komunikacja VoIP - 5,38% przepustowości łącza.

Wszelkie pozostałe protokoły wykorzystują 9,06% pasma.

4 lata temu

Warto przypomnieć, że firma Sandvine opublikowała podobny raport ponad 4 lata temu, w maju 2004 roku. Wtedy aż 80% dziennego ruchu w sieciach europejskich providerów internetowych miała stanowić wymiana najnowszych produkcji filmowych, seriali telewizyjnych oraz albumów muzycznych pomiędzy użytkownikami serwisów P2P.