Samsung Galaxy Tab - lepszy czy gorszy od iPada?

Samsung zaprezentował wyczekiwany od pewnego czasu model tabletu. Galaxy Tab umożliwia czytanie e-booków, przeglądanie zasobów Internetu, oglądanie filmów, nawigowanie z użyciem modułu GPS, a nawet obsługę połączeń telefonicznych.

Samsung Galaxy Tab - lepszy czy gorszy od iPada?
Samsung Galaxy Tab
Samsung zaprezentował swój tablet w czasie berlińskich targów IFA 2010. Urządzenie wyposażone jest w 7-calowy wyświetlacz dotykowy TFT LCD o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, 1-gigahercowy procesor Cortex A8 i 16 lub 32 GB pamięci na pliki. Dzięki portowi na karty microSD można zwiększyć tę przestrzeń o kolejne 32 GB.

Samsung w produkcji wyświetlaczy do niektórych modeli smartfonów stosuje technologię AMOLED, odznaczającą się wysoką jakością wyświetlanego obrazu. W tablecie Galaxy Tab zabrakło jej, gdyż zwiększyłaby ona koszt urządzenia (czego producent, jak sam przyznaje, chciał uniknąć) oraz skróciłaby czas pracy urządzenia.

Galaxy Tab będzie pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Android 2.2 (OS ten zostanie wprowadzony w październiku br.). Na przednim panelu tabletu umieszczono 1,3-megapikselową kamerę do wideopołączeń; z tyłu mieści się moduł cyfrowego aparatu fotograficznego z matrycą 3 MP i lampą błyskową LED.

Możliwości komunikacyjne sprzętu obejmują obsługę technologii Bluetooth 3.0, HSPA i Wi-Fi. Tablet pozwoli też odtwarzać filmy w formatach DivX, Xvid, WMV, MPEG-4 i Flash.

Cena sprzętu pozostaje na razie nieznana. Będzie on oferowany przez operatorów telekomunikacyjnych w ramach umów abonamentowych. Do sklepów w Europie i w Korei Płd. trafi w połowie września 2010 r, a na pozostałe rynki - w październiku.

iPad zyskał poważnego konkurenta

Od porównań Galaxy Tab z tabletem Apple nie uciekniemy. Produkt Samsunga jest od iPada mniejszy, lżejszy, zapewnia nielimitowany dostęp do aplikacji (w usłudze Android Market), dysponuje dwoma kamerami, oferuje obsługę Flasha i połączeń głosowych. iPad z kolei aparatu w ogóle nie posiada a o wsparciu formatu Flash można pomarzyć - jego zalety to z kolei dłuższy czas pracy akumulatora (wg Apple odtwarzanie wideo może trwać nawet do 10 godzin) i świetny wyświetlacz.