Same korzyści bez drutów

NOP World Technology opublikowało badanie '2003 Wireless LAN Benefits Study', z którego wynika, że roczne oszczędności z tytułu WLAN sięgają 14 tys. USD w przeliczeniu na jednego pracownika.

Raport dotyczy finansowych korzyści z wykorzystywania technologii bezprzewodowych w ponad 400 amerykańskich przedsiębiorstwach liczących powyżej 100 pracowników. Wyniki ukazują m.in. wzrost wydajności pracy i oszczędności.

Jedna z ciekawszych poczynionych obserwacji to fakt wydłużenia czasu korzystania pracowników z połączenia z siecią lokalną o ponad 3,5 godziny po zainstalowaniu sieci WLAN. Użytkownicy twierdzili też, że dzięki sieci bezprzewodowej są o 27% bardziej wydajni.

Wzrost wydajności pracy jest powodowany przez możliwość pracy w dowolnym miejscu i czasie. Raport wskazuje też na trend instalowania sieci bezprzewodowych w domach pracowników, oraz intensywne wykorzystanie hot-spotów podczas podróży - w poczekalniach na lotniskach, kawiarniach i hotelach. Dzienne oszczędności z tego tytułu sięgają wg NOP World Technology niemal 80 minut na pracownika.

W sumie - według raportu - WLAN przyczynił się do uzyskania oszczędności finansowych w wysokości 14 tys. USD rocznie na pracownika. W najbliższej przyszłości oszczędności te mają być jeszcze większe - ankietowani przez autorów raportu specjaliści IT przewidują, że w ciągu dwóch lat z sieci bezprzewodowych będzie mogło korzystać 50% pracowników w ich firmach (wobec 25% dziś i 16% dwa lata temu).

Raport powstał na zamówienie Cisco Systems. Warto wspomnieć po raz kolejny, przestrogę przed hurraoptymizmem, jakiej udzielił swego czasu inwestorom The Economist. Pismo przytacza m.in. dane z połowy br., z których wynika, że z usług największej sieci WiFi stworzonej w USA przez T-Mobile korzysta tygodniowo ok. 25 tys. osób, czyli średnio mniej niż 2 użytkowników dziennie przypada na 1 stację dostępową -http://www.cxo.pl/news/56793.html . W końcu ub. roku przypominano także w kontekście technologii bezprzewodowych, że niski koszt infrastruktury równoważy niestety ryzyko związane ze zwiększoną podatnością nowej technologii na atak - http://www.cxo.pl/news/49869.html .