Salesforce oferuje darmowy dostęp do platformy Force.com

Salesforce oferuje bezpłatny dostęp do ograniczonej funkcjonalnie wersji platformy narzędziowej Force.com. Władze firmy zamierzają w ten sposób zachęcić programistów do tworzenia własnych aplikacji rozszerzających możliwości aplikacji internetowych Salesforce.com.

W ramach dostępnej za darmo funkcjonalności Force.com możliwe jest stworzenie i hostowanie jednej aplikacji, z której może korzystać maksymalnie 100 użytkowników. Programiści mają również dostęp do dokumentacji szkoleniowej, środowiska testowego i przykładowych aplikacji Force.com. Ograniczona jest również łączna liczba odsłon poszczególnych ekranów aplikacji.

Kierownictwo firmy Salesforce stara się pozycjonować środowisko Force.com jako alternatywę wobec technologii Java i .Net w zastosowaniach biznesowych. Według oficjalnych informacji na tej platformie działa obecnie ponad 110 tys. aplikacji rozszerzających natywną funkcjonalność oprogramowania Salesforce.com.

Do tworzenia aplikacji na platformie Force.com służy środowisko VisualForce. Wykorzystuje ono m.in. oparty na Javie język Apex i serwer aplikacyjny Resin. Całe środowisko programistyczne, testowe i produkcyjne funkcjonuje na serwerach firmy Salesforce. Najtańsza komercyjna wersja subskrypcji platformy Force.com - Enterprise Edition - kosztuje 50 USD miesięcznie za jednego użytkownika.

Czytaj też:

Platforma aplikacyjna Google z obsługą Javy

Twitter jeszcze w tym roku z płatnymi funkcjami

Krótko: Dziś premiera nowego systemu CRM firmy InsERT