Safari w Windows? Dziękujemy, poczekamy...

Do grona przeglądarek internetowych dostępnych dla systemów z rodziny Windows dołączył kolejny gracz. Mało kto by się chyba spodziewał, że będzie to Safari - przeglądarka, znana doskonale użytkownikom komputerów z jabłuszkiem. Na wczorajszym wystąpieniu podczas otwarcia dorocznej konferencji WWDC (World Wide Developers Conference) zaprezentował ją sam szef firmy Apple - Steve Jobs. Na starcie Safari nie zaprezentowała się ze zbyt dobrej strony - tylko przez jeden wieczór wykryto w niej sześć usterek. Sytuacji nie poprawia wyjątkowo niestabilna praca - pamiętamy oczywiście, że jest to na razie wersja testowa, ale twórcy innych "bet" - np. programiści Microsoftu czy Mozilli - pokazali już wcześniej, że przeglądarka w wersji "przedpremierowej" może pracować praktycznie bezawaryjnie, a nie zamykać się co chwilę z komunikatem o błędzie. Przyjrzyjmy się jednak pokrótce, czy Safari 3 może zagrozić pozycji innych przeglądarek dla Windows...

Szef Apple zachwala nową wersję , jako najszybszą dostępną dla systemów Windows (i nie tylko - dla Mac OS X także). Według testów zamieszczonych na firmowej witrynie Safari renderuje strony WWW ponad dwa razy szybciej od Internet Eksplorera 7, półtora raza szybciej niż Firefox 2 i prawie trzy razy szybciej niż Opera. Także inne testy "sprawnościowe", jak na przykład szybkość wykonywania JavaScript'u, czy uruchamianie aplikacji, pokazują wyższość Safari.

Safari pomyślnie przechodzi test Acid2

Safari pomyślnie przechodzi test Acid2

Przeglądarka ta jest także tworzona ze szczególną dbałością o obsługiwanie standardów. Przechodzi choćby pomyślnie test Acid2.

Interfejs Safari żywcem przeniesiony z MacOS X

Interfejs Safari żywcem przeniesiony z MacOS X