Safari w Windows? Dziękujemy, poczekamy...

Ciekawą funkcją jest też Snap back, pozwalająca na cofnięcie się bezpośrednio do witryny, z której rozpoczęliśmy wyszukiwanie, bez względu na to jak daleko w hierarchii stron się zagłębiliśmy. Funkcja ta działa zarówno w pasku adresu, jak i w okienku szybkiego wyszukiwania. Za każdym razem cofamy się bezpośrednio do strony, z której zaczęliśmy surfowanie, lub też do pierwszych wyników wyszukiwania. Jest także możliwość ręcznego ustawienia strony, do której będziemy chcieli powracać po kliknięciu przycisku "Snap back".

O bezpieczeństwie nie będziemy się na razie wypowiadać, gdyż w pobieżnych testach, jakie wykonaliśmy, Safari nie zaprezentowało się z najlepszej strony. Pomimo, że jest to tylko testowa wersja beta, to powinna być chyba lepiej przetestowana i nie zamykać się co chwilę z komunikatem o błędzie. Niestety w obecnej postaci nie nadaje się ona do pracy. Między innymi przy próbie importowania zakładek z Firefoksa przeglądarka zamyka się z błędem. To samo - o dziwo - dzieje się podczas wpisywania tekstu w pole wyszukiwania na witrynie Google! Oprócz tego sinik renderujący strony nie jest dopracowany. Wystarczy zobaczyć, jak w nowym Safari wygląda witryna startowa serwisu IDG.pl (zobacz obrazek). Bardzo wiele innych witryn także nie wygląda poprawnie. To tylko kilka rzeczy, na które natknie się pewnie zwykły użytkownik chcący wypróbować Safari pod Windows.

Safari w Windows? Dziękujemy, poczekamy...

Błędy w wyświetlaniu witryny IDG.pl

Na zwykłych użytkownikach jednak świat się nie kończy. Zaraz po pojawieniu się "okienkowej wersji" przeglądarki zajęli się nią specjaliści od zabezpieczeń. I tutaj także nie wypadła ona dobrze. Wystarczył jeden wieczór, aby znaleźli sześć luk, które mogą najprawdopodobniej zostać wykorzystane przez hakerów. Więcej informacji na ich temat znaleźć można między innymi w blogu Aviva Raffa, czy też na stronie innego badacza Larholm.com.

Mimo opisanych wyżej niedoróbek z pewnością znajdzie się wielu chętnych do przetestowania Safari. Ze strony producenta można pobierać od wczoraj testową wersję beta w dwóch odmianach. Pierwsza z nich ma oprócz samej przeglądarki także biblioteki QuickTime i "waży" 28 MB, druga, "chudsza" wersja to tylko 8 MB do pobrania.

Więcej informacji.