SNOCAP - legalne P2P w natarciu

Shawn Fanning, autor Napstera i niegdyś wróg numer jeden największych wytwórni muzycznych, po blisko pięciu latach prezentuje technologię, która może być zaczątkiem nowych sieci bezpośredniej wymiany plików - sieci całkowicie legalnych i autoryzowanych.

Jak twierdzi Fanning, największą słabością obecnie funkcjonujących w Sieci, legalnych serwisów muzycznych, jest ich mały repertuar, w porównaniu do zasobów muzycznych dostępnych w sieciach bezpośredniej wymiany plików, takich jak Morpheus, Kazaa czy LimeWire. Podczas gdy część artystów eksperymentuje z sieciami P2P, świadomie dystrybuując poprzez nie swoje utwory, wytwórnie muzyczne zawsze z dystansem podchodziły do kwestii licencjonowania w nich swoich zasobów. To właśnie z myślą o nich powstała technologia SNOCAP.

Zaimplementowana w kliencie bezpośredniej wymiany plików, pozwoli wytwórniom na kontrolowanie przepływu muzyki w sieciach P2P. Rozwiązanie opierać ma się na systemie elektronicznego znakowania plików, dzięki któremu każdy utwór będzie porównywany z dostarczonym przez wytwórnię i mieszczącym się w centralnej bazie danych. Możliwe będzie ponadto filtrowanie uszkodzonych, nie licencjonowanych oraz fałszywych plików.

Wytwórnie muzyczne mają mieć możliwość nakładania konkretnych restrykcji na udostępniane przez siebie pliki (dozwolona ilość odtworzenia pliku jeszcze przed jego zakupem, możliwość zapisania na CD oraz udostępniania). Rozwiązaniem zainteresowała się już wytwórnia Universal Music Group. Na początku 2005 roku, SNOCAP ma być kompletnym systemem gotowym do publicznego wykorzystania.

Mieszcząca się w San Francisco firma SNOCAP została założona we wrześniu 2002 roku przez Shawna Fanninga do spółki z Jordanem Mendelsonem oraz Ronem Conwayem.

Więcej informacji: SNOCAP