SMS od trojana

W Sieci pojawił się nowy koń trojański, który po zainfekowaniu komputera zaczyna wysyłać... wiadomości SMS na telefony komórkowe. Delf-HA reklamuje w ten sposób różne usługi i serwisy - m.in. rosyjską stronę, oferującą możliwość pobierania plików MP3.

Po zarażeniu komputera (pracującego pod kontrolą systemu Windows) trojan łączy się ze stroną www.vlasof1.narod.ru i usiłuje pobrać z niej plik sms.txt, zawierający treść SMSa, którego będzie rozsyłał.

Trojan wysyła SMS jedynie do klientów rosyjskich operatorów 'komórkowych' (wiadomości wysyłane są na numery telefonów, rozpoczynające się prefiksami +7921 i +7911). Delf-HA wykorzystuje do tego celu rosyjski serwis internetowy, umożliwiający wysyłanie wiadomości e-mail na telefony komórkowe (wiadomości te dostarczane są właśnie w postaci SMSów).

Eksperci ostrzegają jednak, że mechanizm zastosowany przez twórców Delf-HA może szybko zostać wykorzystany przez autorów innych wirusów i trojanów, które rozsyłały będą wiadomości SMS do klientów operatorów z innych krajów.

Aby usunąć z systemy Delf-HA, należy uaktualnić program antywirusowy i przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu. Jeśli aplikacja wykryje kopie trojana, należy je skasować.