Rząd zawiesił projekt obniżenia cen za Internet?

Do tej pory nasz rząd nie wywalczył żadnych zmian w sprawie planowanej podwyżki VAT-u na Internet. Ministerstwo Nauki i Informatyzacji nie wie, jak rozwiązać zaistniałą sytuację. Zaprzestano nawet prowadzenia rozmów z Telekomunikacją Polską w sprawie obniżenia kosztów połączeń. Czy kwestia wysokich cen za Internet już przestała nasz rząd interesować?

Wcześniej donosiliśmy o zapowiadanej podwyżce VAT-u na usługi internetowe. Związane jest to z akcesją Polski do Unii Europejskiej, w której Internet objęty jest podstawową stawką podatkową. W naszym kraju taka stawka wynosi 22%, w związku z tym 1 maja nastąpi 15% podwyżka cen za połączenia internetowe. (Więcej pod adresem:http://www.internetstandard.pl/news/59445.html ). Rząd postanowił utworzyć specjalny zespół międzyresortowy do rozwiązania tej kwestii. Były propozycje zgłoszenia zmian do dyrektywy unijnej. Jednocześnie rząd rozpoczął rozmowy z Telekomunikacją Polską w sprawie obniżenia cen za usługi internetowe. Tyle działo się na przełomie września i października. A teraz?

Z informacji, których udzieliła nam Joanna Kulesza, rzecznik prasowa Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, wynika, że nikt nie znalazł pomysłu, jak sprawę podwyżki cen za Internet rozwiązać. Do tej pory nic się nie zmieniło. Na dzień dzisiejszy zapowiadana podwyżka, jak miała być, tak będzie.

Zobacz również:

”Rząd nie wie, jak tą kwestię rozwiązać - powiedziała dla Internet Standard Joanna Kulesza - Nie wiemy, jak zmienić tą sytuację. Czekamy na jakiś pomysł.” Ważną informacją jest fakt, że w grudniu br. wygasają obowiązujące dyrektywy unijne dotyczące stawek podatkowych na Internet. ”Przyglądamy się tej sprawie i może w związku z tym będziemy mogli coś zrobić” - dodaje Joanna Kulesza.

Jeszcze w październiku rząd prowadził rozmowy z Telekomunikacją Polską dotyczące obniżek cen za połączenia internetowe. ”Już takich negocjacji nie prowadzimy i nic więcej mi o tym nie wiadomo” - zaznaczyła rzecznik prasowa MNiI.

Tym samym rząd stanął w martwym punkcie. Rozwiązania są dwa: zmienić dyrektywę lub pertraktować z TP S.A. Wygląda jednak na to, że zaprzestano realizacji obu pomysłów.

”Oczywiście chcemy dążyć do zniesienia blokady rynku internetowego, którą stanowią wysokie ceny połączeń - przyznała Joanna Kulesza - Internet w naszym kraju jest przecież piekielnie drogi.” Dobrze, że w tej kwestii pokrywają się zdania rządu i użytkowników. Szkoda tylko, że rządowe zapewnienia nie przekładają się bezpośrednio na działanie.