Rząd zawiesił projekt obniżenia cen za Internet?

Do tej pory nasz rząd nie wywalczył żadnych zmian w sprawie planowanej podwyżki VAT-u na Internet. Ministerstwo Nauki i Informatyzacji nie wie, jak rozwiązać zaistniałą sytuację. Zaprzestano nawet prowadzenia rozmów z Telekomunikacją Polską w sprawie obniżenia kosztów połączeń. Czy kwestia wysokich cen za Internet już przestała nasz rząd interesować?

Wcześniej donosiliśmy o zapowiadanej podwyżce VAT-u na usługi internetowe. Związane jest to z akcesją Polski do Unii Europejskiej, w której Internet objęty jest podstawową stawką podatkową. W naszym kraju taka stawka wynosi 22%, w związku z tym 1 maja nastąpi 15% podwyżka cen za połączenia internetowe. (Więcej pod adresem:http://www.internetstandard.pl/news/59445.html ). Rząd postanowił utworzyć specjalny zespół międzyresortowy do rozwiązania tej kwestii. Były propozycje zgłoszenia zmian do dyrektywy unijnej. Jednocześnie rząd rozpoczął rozmowy z Telekomunikacją Polską w sprawie obniżenia cen za usługi internetowe. Tyle działo się na przełomie września i października. A teraz?

Z informacji, których udzieliła nam Joanna Kulesza, rzecznik prasowa Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, wynika, że nikt nie znalazł pomysłu, jak sprawę podwyżki cen za Internet rozwiązać. Do tej pory nic się nie zmieniło. Na dzień dzisiejszy zapowiadana podwyżka, jak miała być, tak będzie.

”Rząd nie wie, jak tą kwestię rozwiązać - powiedziała dla Internet Standard Joanna Kulesza - Nie wiemy, jak zmienić tą sytuację. Czekamy na jakiś pomysł.” Ważną informacją jest fakt, że w grudniu br. wygasają obowiązujące dyrektywy unijne dotyczące stawek podatkowych na Internet. ”Przyglądamy się tej sprawie i może w związku z tym będziemy mogli coś zrobić” - dodaje Joanna Kulesza.

Jeszcze w październiku rząd prowadził rozmowy z Telekomunikacją Polską dotyczące obniżek cen za połączenia internetowe. ”Już takich negocjacji nie prowadzimy i nic więcej mi o tym nie wiadomo” - zaznaczyła rzecznik prasowa MNiI.

Tym samym rząd stanął w martwym punkcie. Rozwiązania są dwa: zmienić dyrektywę lub pertraktować z TP S.A. Wygląda jednak na to, że zaprzestano realizacji obu pomysłów.

”Oczywiście chcemy dążyć do zniesienia blokady rynku internetowego, którą stanowią wysokie ceny połączeń - przyznała Joanna Kulesza - Internet w naszym kraju jest przecież piekielnie drogi.” Dobrze, że w tej kwestii pokrywają się zdania rządu i użytkowników. Szkoda tylko, że rządowe zapewnienia nie przekładają się bezpośrednio na działanie.