Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Rząd: podwyższymy VAT na internet, ale chcemy obniżyć ceny dostępu

Zmiana w ustawie o stawce VAT na internet jest nieunikniona. Po tym, jak rząd złamał zapisy unijne i wprowadził zwolnienie od podatku dla użytkowników indywidualnych i instytucji edukacyjnych, przyszła chwila na konfrontację z Komisją Europejską, która już od miesięcy zapewniała, że pogwałcenie praw wspólnoty grozi procesem w Luksemburgu i wysoką karą. Polskie władze zamierzają tym razem wprowadzić 22% stawkę VAT-u (co z pewnością odbije się podwyżką cen) i jednocześnie zapewniają, że będą dbać... o obniżenie kosztów dostępu do sieci w naszym kraju.

Rząd: podwyższymy VAT na internet, ale chcemy obniżyć ceny dostępu
Zadziwiająca jest niekonsekwencja w polityce naszego rządu. Po wielomiesięcznych zmaganiach na przełomie 2003 i 2004 roku dotyczących ustalenia stawki podatkowej na internet (forsowano opcje: 7%, 22% oraz bardzo nieśmiało 0%), sejm ostatecznie zadecydował, że użytkownicy indywidualni oraz instytucje edukacyjne zostaną zwolnione z podatku. Już wtedy wiadomo było, że taki zapis niezgodny jest z prawem unijnym. Przedstawiciele Komisji Europejskiej wskazywali, że takie ustalenia będą miały swój finał w sądzie w Luksemburgu (więcej na temat całej procedury prawnej w wywiadzie z Jonathanem Toddem, przedstawicielem KE). Polski rząd te zapewnienia jednak zignorował.

Sprawa VAT-u pojawiła się na nowo niedawno, kiedy to Komisja Europejska przesłała list z żądaniem wyjaśnień w sprawie złamania praw unijnych. Wczoraj rząd oficjalnie przyznał, że Polska nie powinna stosować zwolnienia z VAT na usługi internetowe. Można zapytać, dlaczego nie pomyślano o tym wcześniej, jeszcze w trakcie przygotowywania ustawy?

Obecnie rząd musi przesłać do Komisji Europejskiej list z wyjaśnieniami. Jednocześnie planowana jest nowelizacji ustawy o VAT, a w niej znaleźć ma się zapis wprowadzający podstawową stawkę VAT-u, czyli 22%. Wtedy nieunikniona bedzie podwyżka cen za dostęp do sieci.

Rada Ministrów w oficjalnym komunikacie stwierdziła, że dołoży starań, by doszło do obniżek cen za usługi internetowe w naszym kraju. "Będą przedsięwzięte takie środki, aby koszty podłączenia do internetu, czyli - suma sumarum - po przyjęciu stawki podstawowej koszty podłączenia powinny być niższe niż są w tej chwili" - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów minister finansów Mirosław Gronicki. To na razie obietnice. Rząd nie przedstawił planu, w jaki sposób chce doprowadzić do tak rewolucyjnej zmiany w polityce cenowej. Co więcej, można zapytać, dlaczego wcześniej rząd nie wykonał takich działań.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2003 roku Polska zajmowała drugie miejsce wśród najdroższych krajów, pod względem kosztów połączeń z internetem. Był to koszt o 136% wyższy od średniej ceny. Do najtańszych krajów należą: USA, Irlandia, Australia oraz Grecja.