Rynek telefonii VoIP może być wart 1 mld zł

Takie szacunki na ten rok podaje w swoim raporcie portal Money.pl. W 2007 r. rynek VoIP oszacowano na ok. 250 mln zł. Ponad połowa klientów telefonii internetowej zdecydowała się na tę usługę w ciągu ostatniego roku.

Wartość rynku VoIP w Polsce w tym roku uzależniona jest jednak od tego, czy operatorom uda się przekonać do swoich usług tych, którzy już teraz deklarują zainteresowanie zamianą telefonu stacjonarnego na VoIP. Potencjał grupy niezdecydowanych wart jest nawet 2 mld zł.

Jak podaje PAP, z danych zebranych na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w grudniu 2007 r. wynika, że już prawie 1,5 mln Polaków deklaruje, że chce zrezygnować z tradycyjnego telefonu stacjonarnego na rzecz połączeń przez Internet. Ciesząca się coraz większą popularnością telefonia VoIP może wkrótce zastąpić tradycyjny telefon.

1,5 mln Polaków deklaruje, że chce zrezygnować z tradycyjnego telefonu stacjonarnego na rzecz połączeń przez Internet.

Dane UKE wskazują, że z telefonii internetowej korzysta dziś ok. 400 tys. Polaków. Jednocześnie ponad 2 mln osób deklaruje, że wie, czym jest VoIP i zdarzyło im się z tej technologii korzystać. To blisko sześciokrotnie więcej niż rok temu. To co przyciąga użytkowników do VoIP to fakt, że jest on tańszy w użytkowaniu, ponieważ najczęściej nie płaci się abonamentu, a opłaty pobierane są za wykonane połączenia.

Minuta rozmowy telefonicznej z numerem stacjonarnym przez VoIP kosztuje mniej niż 10 groszy, bez względu na miasto czy kraj, do którego dzwonimy. Według GUS statystyczny Polak rozmawia ok. 15 minut dziennie, a na abonament wydaje 48 zł miesięcznie. Dzięki VoIP może więc zaoszczędzić 800-1000 zł rocznie.

Operatorzy telefonii internetowej będą wprowadzać na rynek nowe rozwiązania, które mogą przyciągnąć klientów, np. możliwość integracji z telefonami komórkowymi, korzystanie z łącz TP, prowadzenie rozmów wideo, przesyłanie danych czy przekazywanie nagrań z poczty głosowej na e-mail.