Rynek rośnie

Z raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych czterech lat liczba użytkowników Internetu w krajach Europy Środkowej wzrośnie o ponad 100%.

Międzynarodowa firma analityczna IDC przeprowadziła badania rynku internetowego w Europie Środkowej. Wynika z niego, iż nasz region będzie nadal rozwijał się bardzo szybko. Liczba osób mających dostęp do Internetu wzrośnie w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech z obecnego poziomu 2,2 mln do 4,5 mln w 2005 r.

Według IDC, w Polsce dostęp do Internetu ma 1,3 mln osób. W raporcie podkreślono kluczową rolę TP SA i oferowanego przez tę firmę bezabonamentowego dostępu do sieci. Pozostałe firmy telekomunikacyjne i dostawcy usług internetowych (ISP) działają raczej lokalnie i starają się zdobywać klientów, stawiając na jakość połączeń. Eksperci z IDC sądzą, iż teraz taką strategię obiorą również nasi sąsiedzi.

Obecnie 90% firm w naszym regionu korzysta z Internetu właśnie poprzez dostęp typu dial-up. "Bezabonamentowy dostęp do Internetu w najbliższych latach będzie nadal kluczowy. Dzięki niemu liczba indywidualnych internautów w tych czterech krajach wzrośnie do 2005 r. nawet czterokrotnie" - twierdzi Joshua Budd, analityk IDC.

Coraz częściej, oprócz linii telefonicznych, będą wykorzystywane również łącza telewizji kablowych. Wartość całego rynku dostępowego w regionie, wynosząca 830 mln USD, ma w 2005 r. osiągnąć 1,9 mld USD.