Rynek przeglądarek: Chrome przyrasta najszybciej

W październiku Google Chrome zwiększyła swój udział w rynku przeglądarek uzyskując już po raz czwarty w tym roku przyrost większy niż Firefox.

Według pomiarów Net Applications, przeglądarka Chrome zwiększyła swój udział o 0,4 punktu procentowego, zamykając miesiąc udziałem w wysokości 3,6 proc. W tym samym czasie Firefox uzyskała wzrost o 0,3 punktu procentowego z wynikiem 24 proc. udziału w rynku.

Internet Explorer nadal zmniejsza swój udział - w październiku spadek ten wyniósł 1 punkt procentowy, do 64,7 proc. udziału. W ciągu ostatnich trzech miesięcy przeglądarka Microsoftu utraciła 3 punkty procentowe, a od początku roku 9 punktów procentowych.

Przyrost udziału Chrome w rynku przeglądarek jest największy od momentu udostępnienia przeglądarki we wrześniu 2008 r. W ciągu ostatnich trzech miesięcy, przeglądarka zyskała 1 punkt procentowy, czyli o 62 proc. więcej niż w tym samym czasie uzyskała przeglądarka Firefox.

Safari uzyskała niewielki wzrost - do 4,4 proc. udziału, a Opera straciła, spadając do poziomu 2,17 proc. (spadek o 0,02 punktu proc.)

Zarówno Mozilla jak i Microsoft nadal skupiają się na zachęcaniu użytkowników do przejścia na najnowsze wersje ich przeglądarek.

Ośmioletnia już IE 6 straciła w październiku 1,1 punktu procentowego, spadając do poziomu 23,2 proc. udziału w rynku, podczas gdy IE 7 zmniejszyła swój udział do 18,2 proc. Natomiast najnowsza IE 8 uzyskała wzrost o 1,3 punktu procentowego, osiągając udział 18,1 proc. W maju ten udział wynosił 6 proc. Zakładając utrzymanie dotychczasowego trendu wzrostu, IE 8 powinna wyprzedzić IE 6 jeszcze przed końcem roku.

Także Mozilla może odnotować sukces w przechodzeniu użytkowników na najnowszą wersję Firefox 3.5, udostępnioną w czerwcu br. W październiku nowa wersja przeglądarki zwiększyła swój dział o 1,3 punktu procentowego - do 13,9 proc. Udział Firefox 3.0 spadł do poziomu 8,8 proc.

Net Applications mierzy wykorzystywanie przeglądarek śledząc maszyny odwiedzające 40 tys. miejsc internetowych, co przekłada się na pulę ok. 160 milionów komputerów w ciągu miesiąca.