Rynek e-booków w Stanach wart miliard dolarów

Z badań dotyczących sprzedaży elektronicznych wersji książek w Stanach Zjednoczonych wynika, że ta część rynku jest już warta miliard dolarów, a prognozy na przyszłość są jeszcze lepsze. Okazuje się też, że miłośnicy e-booków statystycznie kupują znacznie więcej książek niż osoby przyzwyczajone do tradycyjnych, papierowych wydań.

Firma badawcza Forrester Research rozesłała ankietę do czterech tysięcy respondentów z Ameryki Północnej. Okazuje się, że choć osób kupujących e-booki wciąż jest bardzo mało, to wydają one stosunkowo dużo pieniędzy na elektroniczne książki.

Zaledwie 7% badanych przyznało się do kupowania cyfrowych wydań książek. Reszta wciąż woli tradycyjne, papierowe wydania (kupowane lub pożyczane od znajomych czy z biblioteki). Wielbiciele e-booków czytają jednak znacznie więcej tytułów w skali roku - co ciekawe, ci z nich, którzy nie posiadają jeszcze odpowiedniego czytnika (a książki czytają np. na ekranie komputera) nadal prawie co drugi tytuł (41%) kupują w formie elektronicznej. Właściciele odpowiedniego urządzenia korzystają z e-booka w 2/3 wypadków. Wśród wszystkich czytelników e-wydań, aż 35% czyta je na laptopie. Drugim najbardziej popularnym urządzeniem jest Kindle (32%), a na dalszych miejscach znajdziemy iPhone, Sony eReader i netbooki (wymienione osobno od laptopów).

Forrester Research przewiduje, że na e-książki Amerykanie wydadzą w tym roku 966 milionów dolarów. Do roku 2015 kwota ta ma wzrosnąć do trzech miliardów - nawet jeśli producenci czytników nie będą w żaden sposób ich rozwijać czy eksperymentować z nowymi sposobami dostarczania treści.