Ruszyła rejestracja na domenę .tel

Rozpoczęła się pierwsza rudna zapisów na domenę najwyższego rzędu - .tel. Przeznaczenie nowej domeny jest zasadniczo inne, niż tradycyjnych już domen TLD jak np. .com czy .pl. ".Tel jet po to, by ułatwić ludziom kontakt z właścicielem domeny" - tłumaczy Justyn Hayward z firmy Telnic, która rozporządza nową domeną.

Ruszyła rejestracja na domenę .tel
Adresy zakończone na .tel nie będą nadawane serwisom, na których mają znaleźć się np. treści (content) multimedialne. Nowa domena powstała z myślą o firmach i osobach prywatnych, które chcą w internecie udostępnić swoje dane kontaktowe. Jak twierdzi firma Telnic, która rozporządza nową domeną, .tel jest doskonałą opcją dla podmiotów, które chcą zamieścić w sieci informacje kontaktowe, bez potrzeby budowania, hostowania czy administrowania strony WWW. ".Tel jet po to, by ułatwić ludziom kontakt z właścicielem domeny" - tłumaczy Justyn Hayward, communications director w Telnic.

"Na .tel można umieścić np. tradycyjny numer telefonu, ale również wszystkie (lub też żadną) z form komunikacji cyfrowej, jak wiadomości o zmieniającej się lokalizacji, czy też słowa kluczowe, pozwalające zoptymalizować witrynę pod względem wyszukiwarek" - mówi Hayward, który sam zdecydował się umieścić na swojej stronie numer telefonu i Skype, profil z Twitter.com oraz zaznaczył lokalizacje na Mapach Google.

"Otworzyłem mój profil dla osób z zewnątrz, ale równie dobrze mogę zastrzec jego prywatność, by uchronić informacje przed dostaniem się w ręce spamerów" - mówi Hayward.

Rozwiązanie kwestii związanych z prywatnością było jedną z głównych przyczyn opóźnienia, jakie towarzyszyło wprowadzeniu .tel na rynek domen.

Ruszyła rejestracja na domenę .tel
Żeby ułatwić poszukiwanie informacji zawartych na domenach .tel. Telnic planuje uruchomienie w przyszłym roku wyszukiwarki o nazwie Telpages.com. Będzie ona przeszukiwała domeny .tel jedynie pod względem określonych informacji.

Jak podaje Telnic, domena .tel dostępna będzie w 29 krajach na świecie. W pierwszej kolejności adresy stron otrzymają podmioty posiadające prawo do nazw towarowych (tzw. sunrise period). Cena domeny ma wtedy wynoscić ok. 300-400 USD. Podczas drugiej fali sprzedaży, gdy już każdy będzię mógł kupić domenę (ale za wyższą cenę) na Domainmonster.com jeden andres kosztował będzie ok. 150 USD. Po 24 marca, gdy zakończy się sprzedaż .tel w cenie premium, każdy bedzie mógł kupić .tel za 15-25 USD - szacuje Telnic.