Ruszyła darmowa biblioteka internetowa

Wystartował projekt "Wolne Lektury" czyli darmowa biblioteka internetowa lektur szkolnych. Przedsięwzięciu patronuje Prokom Software oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Na stroniehttp://www.wolnelektury.pl można legalnie i za darmo przeglądać książki on-line oraz ściągać je na dysk twardy komputera lub na komórkę. Reprodukcja cyfrowa została wykonana przez Bibliotekę Narodową z egzemplarzy pochodzących ze zbiorów BN. Projektem zarządza Fundacja Nowoczesna Polska.

Bibliotekę internetową można przeszukiwać według różnych kategorii (motywy literackie, epoki, rodzaje, gatunki, powiązania z innymi utworami). Jak na razie nie jest to konieczne, ponieważ na stronie dostępnych jest niewiele pozycji, głównie z okresu renesansu i romantyzmu.

Brak jest jakichkolwiek współczesnych lektur lub książek zagranicznych autorów. Związane jest to z tym, że w serwisie publikowane są tylko te książki, które wyszły już spod działania prawa autorskiego i przeszły do tzw. domeny publicznej. Czas działania polskiego prawa autorskiego to 70 lat od śmierci autora.

Istotną wadą serwisu może okazać się fakt, że ładowanie jednej lektury potrafi zająć nawet kilka minut, ponieważ całość książki wyświetla się ciągiem na jednej stronie. Dużo wygodniej jest ściągnąć dany utwór w postaci pliku PDF na dysk swojego komputera.

Ruszyła darmowa biblioteka internetowa

Inicjatywa jest niekomercyjna i realizowana pro publico bono. Projekt współtworzony jest także przez społeczność nauczycielską i akademicką oraz wspierany przez Komitet Honorowy, w skład którego wchodzą wybitni polscy humaniści (m.in. prof. Maria Janion, prof. Grażyna Borkowska, prof. Przemysław Czapliński, prof. Mieczysław Dąbrowski).

W komunikacie Prokom poinformował, że zdecydował się wesprzeć taką inicjatywę z uwagi na rolę, jaką może ten projekt pełnić w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego poprzez upowszechnianie dóbr dziedzictwa kulturowego w internecie w postaci cyfrowej.

Podobny projekt o nazwie "Polska biblioteka internetowa" istnieje już od 2002 r. Na stroniehttp://www.pbi.edu.pl można znaleźć niemal 30 tys. publikacji z Polski i innych krajów (w polskim tłumaczeniu).

http://www.wolnelektury.pl