Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Ruszył przetarg na polski UMTS

Ministerstwo Łączności oficjalnie ogłosiło przetarg na pięć licencji, na telefonię komórkową trzeciej generacji.

Licencje muszą zostać przyznane jeszcze w tym roku, ponieważ uchwalone niedawno prawo telekomunikacyjne nie zezwala na przyznawanie licencji w 2001 roku.

Gdyby jednak – co raczej nie wchodzi w grę – licencje nie zostały przyznane, Ministerstwo łączności mogłoby przyznać dopiero w 2002 roku.

We wtorek ministerstwo podało, że opłata za pasmo 20 MHz prawdopodobnie wyniesie 650 mln euro, a za pasmo 30 MHz – 971 mln euro. Jednak w ogłoszeniu, które ukazało się w dzisiejszej prasie, Ministerstwo Łączności nie podało żadnej ceny.

Obecni w Polsce operatorzy telefonii komórkowej, a także inni potencjalni uczestnicy przetargu, uważają, że resort powinien zmniejszyć liczbę licencji, jak i wysokość opłat. Polska jest pierwszy krajem w regionie, który zdecydował się na sprzedaż licencji na UMTS.

Od 10 do 12 października zainteresowani uczestnictwem w przetargu mogą nabyć kopie dokumentacji przetargowej. Terminem złożenia ofert jest 10 listopada. Opłata za dokumentację wynosi 50.000 euro.