Rusza społecznościowy serwis Microsoftu - so.cl

Obecnie serwis jest jedynie w fazie rozwojowej i został udostępniony jako samodzielny byt jedynie studentom z Syrakuz, Waszyngtonu i Nowego Jorku. Inni mogą się zalogować używają swoich danych z Facebooka. Serwis adresowany jest do społeczności akademickiej, a jego celem jest budowanie grup ludzi zainteresowanych konkretnymi tematami.

W tej chwili serwis nie zapewnia wielu funkcjonalności, do których przyzwyczaili się użytkownicy na przykład Facebooka - nie można edytować swojego konta czy wrzucić zdjęcia (choć można podzielić się tam zdjęciem już umieszczonym w Internecie, na przykład na portalu hostingowym).

Serwis społeczności akademickiej

Microsoft twierdzi, że nie chce konkurować z Facebookiem, a możliwość logowania się do so.cl za pomocą tylko to potwierdza. Zdaniem obserwatorów jest to konkurencja raczej dla portali w rodzaju Twittera lub Google+, które skupiają się raczej na dzieleniu się informacjami niż integracji i socjalizowaniu ze znajomymi spoza Internetu.

Serwis skierowany jest do społeczności akademickiej. Jego podstawową możliwością jest organizowanie ludzi wokół grup zainteresowań, które początkowo podsuwa im serwis (muzyka, teatr itp.) a potem tworzą sami. Dzięki temu użytkownicy mogą znaleźć ludzi, którzy mają podobne hobby lub zainteresowania naukowe. I tak jak Facebook umożliwia utrzymanie kontaktu ze znajomymi już poznanymi, tak poprzez so.cl można poznać nowych, w założeniach interesujących ludzi.

Serwis umożliwia między innymi wspólne oglądanie filmów na YouTube i dzielenie się wrażeniami na ich temat za pomocą czatu stworzonego na potrzeby takiego seansu. Różni się to od dostępnych między innymi na Facebooku telekonferencji. So.cl podobnie jak Twitter, umożliwia śledzenie treści publikowanych przez użytkowników i udostępnianie jej w swoim strumieniu. Oglądany użytkownik niekoniecznie musi wyrazić na to zgodę, co jest wygodnym rozwiązaniem na przykład dla profesorów czy działaczy akademickich zajmujących się konkretną tematyką i na bieżąco publikujących nowości związane ze swoją dziedziną.

Mimo takich nawiązujących do Twittera rozwiązań, brakuje tam tagów, tak charakterystycznych dla najbardziej znanego serwisu mikroblogowego. Między innymi ze względu na tagi serwis jest używany przez dziennikarzy, naukowców i polityków.

Kolejną interesującą funkcjonalnością jest możliwość prezentowania kolażu zdjęć zamiast publikowania ich jako osobnych fotografii.

Społecznościowa wyszukiwarka

Nowością niespotykaną w innych serwisach społecznościowych jest możliwość upublicznienia swoich zapytań do wyszukiwarki internetowej. Inni użytkownicy mają możliwość komentowania na bieżąco wyników wyszukiwania oraz toku myślowego osoby, która takie zapytania publikuje.

Świadom potencjalnych niebezpieczeństw wiążących się z korzystaniem z tego portalu Microsoft opracował dość przejrzyste zasady i politykę prywatności, którą można przeczytać i zaakceptować podczas logowania się do portalu.

Ze względu na możliwość społecznego wyszukiwania, serwis jest ściśle zintegrowany z wyszukiwarką Bing. Funkcjonalność ta jest tłumaczona akademickim charakterem portalu - podczas badań wspólne korzystanie z wyszukiwarki jest czymś częstym i właśnie takie doznania ma zapewnić portal.

W chwili obecnej so.cl pełni funkcję raczej nakładki na Facebook rozszerzającej jego możliwości niż konkurencji dla któregokolwiek "dorosłego" portalu społecznościowego.