Rusza polska internetowa wypożyczalnia filmów

Niebawem zostanie uruchomiona pierwsza polska internetowa wypożyczalnia z legalnymi filmami. Serwis "Netino", zaoferuje użytkownikom szeroką gamę filmów oraz seriali do pobrania na komputer oraz urządzenia przenośne.

W ofercie wypożyczalni mają się na początku pojawić m.in. filmy "Zemsta" Andrzeja Wajdy oraz "Statyści" Michała Kwiecińskiego. Oferowane będą również seriale, jak "Oficer", "Rodzina zastępcza", "Magda M.", "Samo życie". W serwisie mają być także dostępne krótkometrażowe produkcje filmowe przygotowane specjalnie dla urządzeń przenośnych oraz filmy animowane dla najmłodszych.

"Netino" ma być nie tylko wypożyczalnią filmową, ale także wortalem, którego użytkownicy będą mogli dyskutować o filmach czy przesyłać swoje produkcje. Twórcy zapowiadają również, że będą organizowane wirtualne festiwale i przeglądy filmów.

Jak mówi Kamil Przełęcki, producent filmowy i twórca serwisu, film ma kosztować od kilku do góra dziesięciu złotych. Jednak na razie większość produkcji, w tym wszystkie filmy fabularne, będzie zabezpieczona mechanizmami DRM. Takie są wymogi wytwórni filmowych, które tylko pod tym warunkiem decydują się na internetową dystrybucję. Pliki będzie można obejrzeć w przeciągu kilkudziesięciu dni od pobrania. Stąd właśnie nazwa "wypożyczalnia".

Na razie serwis będzie oferował jedynie polskie produkcje. Jednak już teraz jego twórcy prowadzą rozmowy z dystrybutorami filmów europejskich i amerykańskich.

Twórcą wypożyczalni jest firma Akson Net, odpowiedzialna za dystrybucję filmu "Oda do radości" w polskim internecie. Film, który można pobrać ze stron iTVP na własny komputer i oglądać przez 90 dni kosztuje 10 zł. Można go również obejrzeć online w technologii streaming, wtedy kosztuje 5 zł.

W przeprowadzonej przez nas sondzie prawie 50% osób zdecydowałoby się wydać na legalny film 5 zł. 22,5 % osób gotowych byłoby zapłacić 10 zł. Jednak prawie 22% osób odpowiedziało, że nie zapłaciłoby ani grosza za film, który można nielegalnie ściągnąć z internetu.

Niebawem zamieścimy więcej informacji na temat "Netino".

Strona "Netino"