Rugrat: pierwszy wirus 64-bitowy

Na swojej stronie internetowej Symantec opublikował ostrzeżenie przed wirusem o nazwie Rugrat, który według wstępnych analiz może być pierwszym wirusem, napisanym z myślą o 64-bitowej wersji systemu operacyjnego Windows.

Oznaczony jako W64.Rugrat.3344 wirus charakteryzuje się niewielką szkodliwością i zdaniem ekspertów z Symanteca, jak do tej pory nie rozprzestrzenia się po Internecie. Jednocześnie wskazują oni na fakt powiązania Rugrata z całą rodzina wirusów o nazwie W32.Chiton.gen, które mogły zostać napisane przez tę samą osobę. Każdy z nich cechuje niecodzienna technika działania: przykładowo W32.Shrug wykorzystuje do działania struktury Thread Local Storage w systemach Windows 2000, NT oraz XP, natomiast W32.Chthon jest pierwszym wirusem, który przyjmuje postać natywnej aplikacji funkcjonującej w systemach Windows 2000, NT i XP.

Rugrat infekuje pliki Windows Portable Executable, w tym wiele plików 64-bitowych aplikacji, rozprzestrzeniając się na inne pliki w tym samym katalogu lub podkatalogu, w którym został zainstalowany.

Więcej informacji: http://securityresponse.symantec.com