Rozszerzenia do Firefoksa - Mozilla proponuje zmiany

Fundacja Mozilla przymierza się do zmiany zasad tworzenia dodatków do przeglądarki Firefox przez niezależnych programistów. Zamiar ten ma swoje źródła w konflikcie, jaki wybuchł między autorami dwóch popularnych rozszerzeń do Firefoksa - NoScript i AdBlock Plus.

Pierwszy z wymienionych dodatków zapobiega uruchamianiu skryptów w przeglądarce, drugi blokuje wyświetlanie reklam. Twórca NoScript, Giorgio Maone, nie był najwyraźniej zadowolony z faktu, że AdBlock blokuje reklamy na jego własnej stronie internetowej. Próby oszukania mechanizmu tego dodatku przez modyfikacje źródła strony nie przyniosły efektu. Maone dokonał więc potajemnych zmian we własnym rozszerzeniu, które wyłączały pewne elementy AdBlocka.

Został on jednak przyłapany, wobec czego wyraził skruchę i usunął wszystkie kontrowersyjne modyfikacje. Cała sytuacja stała się dla szefów

wyraźnym sygnałem do wprowadzenia nowych zasad tworzenia dodatków do Firefoksa. Zgodnie z nimi w opisie dodatku musi znaleźć się pełna informacja dotycząca jego wpływu na funkcjonowanie przeglądarki, wszystkie zmiany, jakie powoduje jego instalacja, muszą być opcjonalne, a usunięcie dodatku ma przywrócić poprzednie ustawienia przeglądarki, jeśli zostały zmienione.

Najrozsądniej byłoby oczywiście, gdyby programiści Mozilli sprawdzali jakość tworzonych dodatków przed ich dopuszczeniem do instalacji - Fundacja zresztą rozważała taką możliwość, jednak przyznała, że z uwagi na ograniczone zasoby ludzkie wdrożenie efektywnych procedur walidacji nie jest na razie możliwe.