Rozmawiaj z komórki przez neostradę

Sieć Orange wprowadziła do oferty nową usługę umożliwiająca wykorzystanie telefonu komórkowego do wykonywania tanich połączeń głosowych przez internet.

Wystarczy mieć router WiFi, specjalną komórkę obsługująca technologię technologii UMA oraz korzystać z usług (abonamentowych) Centertela. Unifon - tak nazywa się nowa oferta operatora - to kolejna z zapowiadanych konwergentnych usług grupy TP. W jej ramach Orange oferuje specjalny telefon (Nokia 6136) obsługujący funkcje UMA (Unlicensed Mobile Access). W terenie działa on jako zwykła komórka GSM, natomiast po wejściu w zasięg domowej sieci WiFi aparat przełącza się w tryb WLAN i można z niego wykonywać tanie połączenia IP. Aby z nich korzystać trzeba aktywować usługę Unifon w jednej z dwóch opcji: Standard (abonament 10 zł/m-c i rozmowy przez WiFi ze stawką 0,14 zł/min) lub Max (abonament 49,50 zł i 1200 mintu za darmo). Wymieniona taryfikacja dotyczy połączeń do sieci Orange i na numery stacjonarne. Inne połączenia (np. SMS, transmisja danych) naliczane są wg. normalnego planu taryfowego z jakiego korzysta klient.

Unifon będzie zapewne usługą dedykowaną abonentom korzystającym z neostrady czy też hotspotów sieci Orange. Operator podkreśla jednak, że nie zastosował żadnych ograniczeń, które uniemożliwiałyby (przy spełnieniu określonych warunków technicznych) korzystanie z tanich połączeń IP (GSM over IP) poprzez punkty dostępowe i sieci innych dostawców.

Operatorzy eksperymentują z usługami typu dual-mode (WiFi/GSM) od przeszło 2 lat. Ich pionierem w Europie było BT Group. Orange wprowadziła ofertę bazująca na UMA we wrześniu 2006 roku. Wtedy też przedstawiciele operatora potwierdzili plany wdrożenia usług WiFi/GSM na polskim rynku w 2007 r.

Czytaj także:

- Orange: telefony GSM z WiFi

- Telefony Nokii obsłużą WiFi